Türkiye 2015’te sosyal medyada neleri konuştu?

 

USMED (Uluslararası Sosyal Medya Derneği), 2015’te sosyal medyada en çok konuşulan başlıkları açıkladı.

USMED ve Somera işbirliği ile yapılan araştırma, seçimler ve Özgecan Aslan cinayetinin çok konuşulanlar arasında en üst sıralarda olduğunu gösteriyor.

Twitter’da en çok konuşulan konular:

-Seçimler

2015 yılında Türkiye gündemini seçimler, siyasi gündem ve terör olayları belirledi.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde ve sonrasında Twitter’da 33,350,16 tweet atıldı.

2015 yılı bütün dünyada terör olaylarının gündem olduğu, savaşların ve mülteci sorunlarının baş gösterdiği bir yıl oldu. Türkiye’de ve dünyada yaşanan terör olayları binlerce insanın ölmesine neden olarak, sosyal medyanın da gündemini oluşturdu.

Ankara, Suruç ve Paris patlamaları,

Dağlıca ve Charlie Hebdo saldırısı

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi

2015’te en çok konuşulan konular arasında.

Cizre, Sur, Silopi ve Nusaybin’de uygulanan sokağa çıkma yasakları da bu yıl sosyal medyanın gündeminde yer alan siyasi konulardan.

-“Yılın en çok konuşulan kişisi” Özgecan Aslan

-Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesinin ardından tüm Türkiye’de #OzgecanAslan hashtagıyla yüzbinlerce tweet gönderildi

 Sosyal medyada çok konuşulan bu konu Türkiye’nin siyasi gündeminde de yer aldı. İmza kampanyaları başlatıldı ve yasa çıkması için önerilerde bulunuldu. Sosyal medya sayesinde herkesin duyduğu dava, geçtiğimiz günlerde karara bağlandı. Sanıklar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Özgecan olayı ülke çapında bir fenomen oldu ve tüm sivil toplumun protesto ettiği, “kadına şiddete son” dediği bir olay oldu ve sosyal medyada atılan 10,571,205 tweetle Özgecan Aslan “Yılın en çok konuşulan kişisi” oldu.

Sosyal medyanın gündeminde bir çocuk

Bodrum’dan çıktıkları umut yolculuğunda su alıp ters dönen bottan düşerek, annesi ve ağabeyiyle yaşamını yitiren 2 yaşındaki minik Aylan’ın cesedi sabah saatlerinde karaya vurdu. Üzerinde kırmızı bir tişört ve mavi şort bulunan minik Aylan’ın cansız bedeninin Bodrum’da kıyıya vurmuş hali, dünya basını ve sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Aylan bebeğin fotoğrafı tüm dünyayı derin etkilerken, uluslararası basın yayın organları olayı medyaya taşıdı.

Olayla ilgili sosyal medyada #KiyiyaVuranInsanlik hashtagıyla 1,342,739 tweet paylaşıldı ve mülteci sorunu tüm dünyanın gündemine taşınmış oldu.

İLGİLİ HABERLER