Google’ın kurucuları şirkete veda etti

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin Google Blog’da yazdıkları bir mektupla görevlerinden ayrıldıklarını açıkladı. 

1996 yılında Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in bir araştırma projesinde beraber çalışmasıyla ortaya çıkan arama motoru Google, 1998 yılında bugünkü ismiyle şirket haline geldi. Arama sonuçlarını çeşitli kriterlere göre sıralayan algoritmasıyla rakiplerini geride bırakan Google, yalnızca birkaç yıl içerisinde milyarlarca dolar büyüklüğe ulaşmayı başardı. 2000 yılında reklam servisi AdWords’ü duyuran Google, arama tabanlı reklamlardan elde ettiği gelir ile reklam sektörünün en büyük oyuncusu konumuna geldi. 2005 yılında ise henüz bir start-up olan Android’i satın alarak kendi mobil işletim sistemini geliştiren Google, Nexus adını verdiği telefon modelleri ile ürün gamını genişletmiş, 2006 yılında ise henüz yeni popülerlik kazanan Youtube’u satın alarak teknoloji devi haline gelmişti.

Google’ın yaratıcıları Sergey Brin ve Larry Page 2015 yılında alınan kararla Alphabet Inc. adında kapsayıcı bir firma kurulduğunu açıklamıştı. Google’ın ve doğrudan veya dolaylı olarak Google’a ait tüm diğer girişimlerin Alphabet Inc. çatısı altında toplanmasıyla daha şeffaf ve efektif bir yönetim sistemine geçildiği ifade edilmişti. Şirketin kurucularından Larry Page 2015 yılından beri Alphabet Inc.’in CEO pozisyonunda bulunuyordu.

Teknoloji devinin kurucuları 3 Aralık’ta Google Blog üzerinden yazdıkları “Larry ve Sergey’den Mektup” ile Google ve Alphabet Inc.’te devam eden tüm görevlerini bıraktıklarını açıkladı. Alphabet Inc.’in Larry Page’den boşalan koltuğuna ise halihazırda Google’ın CEO’su olan Sundar Pichai oturacak. Yapılan açıklamaya göre Pichai Google ve Alphabet’teki CEO görevlerini beraber yürütecek. “Google’ın artık iki CEO ve bir başkan tarafından yönetilmeye ihtiyacı yok” sözleriyle yeni değişikliğin yönetim yapısını güçlendireceğini belirten Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın kuruluşundan beri geçen 21 yılda kendi kendisini sürdürebilecek olgunluğa ulaştığını ifade etti.

Google ve Alphabet’teki görevlerinden ayrılan Brin ve Page şirketteki yönetim hisselerini bırakmayacaklarını açıkladı. Buna göre Brin ve Page şirketteki önemli kararlarda hala söz sahibi olabilecek. Ayrıca teknoloji devinin kurucuları yeni CEO Sundar Pichai ile “kendilerini heyecanlandıran konularda yakın temasta olacaklarını” açıkladı.

Ayrılığın açıklandığı mektubun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

İLGİLİ HABERLER