Apple konferansında hangi ürünler duyurulacak?

Uzun bir süredir Apple’ın yeni ürünlerini tanıtacağı konferans tarihi olan bugün yani 9 Eylül 2015 bekleniyordu. Apple’ın yeni iPhone modelleri olan 6s ve 6s+’ın da tanıtılacağı etkinlikte Siri ile ilgili de büyük gelişmeler olması bekleniyor.

Facebook’un da M isimli sanal asistanını duyurmasından sonra sanal asistanlar savaşının büyüyeceği kesindi. Apple’ın da bugün düzenlenecek etkinliği “Hey Siri, give us a hint!” sloganıyla duyurması, bu yılın en önemli teknolojik gelişmesinin artık Meerkat ve Periscope olmayacağını gösteriyor. Müşteri hizmetleri destekli yapay zekaya sahip sanal asistanlar üzerine dünyanın en büyük teknoloji şirketleri yoğun bir şekilde çalışırken Apple’ın Siri’yi ön plana taşıyarak yaptığı etkinlik duyurusu bu alanın önümüzdeki dönemde çok daha aktif olarak ön plana çıkacağını işaret ediyor.

Ayrıca Apple’ın geçtiğimiz yıl başında aldığı iPad kalemi patentiyle ilgili bir gelişmenin de yaşanması beklenen konferansta büyük boy iPad Pro’ların iPen’lerle birlikte tanıtılması teknoloji dünyasını şaşırtmayacak gibi görünüyor. 12.9-inçlik dev ekrana sahip iPad Pro’nun iOS 9.1 ile birlikte tanıtılması da bu etkinlikte beklenenler arasında.

Apple’ın multimedya platformu Apple TV’nin yeni modelinin de yeni özellikleriyle birlikte tanıtılması, üstelik bu özelliklerden birinin de Siri olması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta oyun konsolu şeklinde bir yapıya da sahip olacağı konuşulan Apple TV’nin yeni modelinin özelliklerinin ne olacağı konusunda büyük spekülasyonlar mevcut.

Nisan ayında satışa çıkan Apple Watch’larla ilgili sadece yeni kayışların tanıtılmasının beklendiği etkinlikte saatlerle ilgili sadece bu yenilik bekleniyor. WWDC14’te duyurulan watchOS2’nin de genel kullanıma açılacağı konuşuluyor.

Apple’ın yeni Macbook veya MacPro modellerini tanıtması ise bu etkinlikte beklenmiyor.

Apple konferansı 9 Eylül 2015 akşamı Türkiye saati ile 20:00’da.

İLGİLİ HABERLER