Altaylı’dan “Zara” konusunda yeni açıklama…

Gazeteci Fatih Altaylı dünkü yazısında tekstil devi Zara’nın Türkiye pazarından çıkacağına dair duyumlar aldığını belirtmişti. Altaylı’nın iddiası gündemde geniş çaplı yer bulmuştu. Zara yetkilileri yaptığı açıklamada Türkiye’de kalacaklarını belirtip iddiaları yalanlamıştı. Altaylı konuya dair bugün yeni bir açıklamada bulundu.

İşte Altaylı’nın o yazısı:

Dün çok önemli bir tekstil devinin patronunun “Zara Türkiye’den çıkacak” dediğini yazdım.

Memleketin en önemli meselesi haline geldi. Çok komik esprilere vesile oldu. Sabahın erken saatlerinde konuyu yakından takip eden biri aradı.

“Bir ara böyle bir düşünceleri vardı ama vazgeçtiler. Çünkü özellikle bazı Türk firmalarıyla rekabette çok zorlanıyorlardı. Ama o sırada da kirada oldukları yerlerden büyük indirimler aldılar. Şu anda böyle bir fikirleri kalmadı. Zaten Türkiye’de 1 milyar dolara yakın üretim yaptırıyorlar. Türkiye’den vazgeçemezler” dedi.

Daha sonra bir bilgi daha geldi.

“Mağaza müdürleri ve satış elemanlarında çok ciddi hatalar yaptıkları için sıkıntı yaşadılar. Çıkıp çıkmama konusunu epey tartıştılar. Ama geçen hafta gazetelere ilan vererek eleman stratejilerini değiştirme kararı aldılar. Şimdilik kalacaklar” diyordu Zara’ya çok yakın biri.

Sonrasında Türkiye’nin en önemli alışveriş merkezlerinden birinin önemli bir yöneticisi aradı: “Zara’nın kira derdi falan olmaz. Herkesin bileğini bükerek çok ciddi kira indirimleri aldı. Online’da çok büyüdükleri doğru ama Türkiye’den tamamen çıkma planları yok.”

En sonunda Zara’dan arayıp “Şu an Türkiye bizim için önemli bir pazar. Türkiye pazarından toptan çıkma gibi bir niyetimiz yok” dediler.

Zara’dan “Türkiye’den çekiliyor” iddiasına yanıt geldi

Zara Türkiye pazarından çekiliyor mu?

İLGİLİ HABERLER