152 kere reddedildi ama vazgeçmedi! Bir girişimcinin başarı hikayesi

Umutsuzluğa düşmenin bir “hayır” ölçütü olsaydı, Sam çoktan vazgeçerdi…

Sam Sisakhti’nin başarı hikayesi, girdiği finans sektöründe 09:00-18:00 mesai saatlerinde çalışıp, hayatı sorgulaması ile başlıyor. Sam işinden o kadar nefret ediyor ki babası onu tuvalette ağlarken gördüğünde, istifa etmesini ve hayallerinin peşinden gitmesini söylüyor. Ailesinin desteğini alan Sam moda tasarımcısı olmak isteyen çocukluk arkadaşı Aaron ile Las Vegas’ta buluşuyor ve ampul tam da burada, Vegas’ta yanıyor.

“Bir sonraki ‘Amazon.com’ biz olacağız”

Moda endüstrisinde bir yerlere gelmenin ne kadar zor olduğunundan bahseden Aaron, Sam’in aklına daha önce denenmemiş güzel bir fikir gelmesini sağlıyor. “Dünya üzerindeki bağımsız bütün moda tasarımcılarının ürünleri, kendi isimleri ile tek bir platformda satılsa nasıl olur?” Bu iş fikrine güvenen iki arkadaş Silikon Vadisi’nde buldukları bir bağlantı ile kendilerine görüşme ayarlıyorlar.Untitled design (25)

Sam Sisakhti: Oraya gittiğimizde çok nadir gerçekleşebilecek bir durum söz konusu oldu ve bize yarım milyon dolar teklifte bulundular. 

İlerde 152 olumsuz dönüş alacağı iş fikrinin aslında ilki oldukça olumlu geçiyor. Hayal ettikleri işi, hayata geçirmek için yeterli sermayeyi buluyorlar ancak yatırımcının şartlarından biri olan Sililkon Vadisi’ne taşınma fikrine Sam’in arkadaşı sıcak bakmıyor ve yatırımcı parayı geri çekiyor.

deal

Ve mücadele başlar

İlk görüşmede fikri beğenilen Sam hızlı bir şekilde başka yatırımcı bulabileceğini düşünüyor ama işler pek de onun istediği gibi gitmiyor. Geçen 18 ay ve 152 olumsuz cevaptan sonra bir mail hayatını değiştiriyor…

Sam Sisakhti: Tim Draper benim mailime cevap vermez!

Skype, Hotmail ve Tesla’nın yatırımcılarından olan ünlü risk sermayedarı Tim Draper’a mail atması önerilince Sam bu cevabı veriyor. Kolay değil insan 100 küsur kez reddedilince haliyle inancında sarsıntı olabiliyor. Sam’in ihtimal vermediği olay gerçek oluyor, Tim Draper’dan mail geliyor;

tim

Tim Draper: Hala bir yatırımcı arıyor musun?

Sam yaşadığı olumsuzluklardan sonra yine de vazgeçmeyip, az para ile zamana yayarak bu işi yapmayı planlamışken iş için gerekli para çok ünlü bir risk sermayedarı olan Tim Draper’den geliyor.

Sam Sisakhti: Sizin paranızla işi daha hızlı ilerletebilirim ama yatırımınız olmadan da ilerlerim.

Sam zoru oynuyor ve Tim Draper’a çok ihtiyacı yokmuş gibi yaparak dikkati daha çok üzerine çekiyor. Draper’ı hem orjinal iş fikriyle hem de bu işe aşırı derecede güvenmesi ile etkileyen Sam’in önünde artık hiçbir engel kalmıyor.

Sam Sisakhti’nin 2008 yılında kurduğu “Ustrendy” online bir alışveriş sitesinden çok daha fazlası. Dünya’nın birçok ülkesinden moda tasarımcıları kendi ürünlerini bu platformda satıyor, bir nevi online dükkan açıyorlar.

Sam’in hayaline olan inancı onu başarılı bir iş adamına dönüştürdü. Bu başarı hikayesi, insanın hayallerine giden yolda “hayır”ı asla cevap olarak kabul etmemesi gerektiğini öğretir nitelikte.

kaynak: entrepreneur

 

 

 

İLGİLİ HABERLER