Günsan Elektrik GEP Club ile B2B’de bir ilk

Ödül ve sadakat programları dendiğinde akla ilk gelen nedense B2C sektörler oluyor. Günsan Elektrik, anahtar priz ve elektrik aksesuarları imalatı yapan B2B bir şirket olarak bir ilki gerçekleştirip paydaşlarına hem online hem de offline dokunan GEP Club uygulamasını başlatmış. Sektörel sinerjiyi artırmak üzere başlatılan GEP Club, müşterilerine sağladığı avantajları şirket ekosistemiyle sınırlı tutmamış. GEP Club, Günsan Elektrik’in ilk inovatif çalışması da değil. Kurumun Pazarlama Direktörü Alişan Çapan, Günsan’ın yenilikçi yaklaşımını ve GEP Club’ı Marketing Türkiye’ye anlattı.

 

Dünden bugüne Günsan Elektrik’i ve kilometre taşlarını anlatır mısınız?

1982’de anahtar priz ve elektrik aksesuarları imalatı yapmak üzere kurulan Günsan, yenilikçi ürün yelpazesiyle elektrik sektöründe öncü olan ve farklı kulvarlar yaratan şirketlerden biridir. 17 bin parçalık ürün portföyümüz var.  Özellikle son dönemde dekorasyon anlayışının değişmesi beraberinde de bazı farklılıkları getirdi. İhtiyaç ve talepler her geçen gün değişiyor. Ürünlerin işlevselliklerinin yanı sıra tasarımları, özgünlükleri de öne plana çıkmaya başladı. Günsan Elektrik olarak biz de ürünlerimizi bu ihtiyaç ve taleplere göre şekillendiriyor ve çeşitlendiriyoruz. Sektörümüzde Ar-Ge’ye ayırdığımız pay ile fark yaratıyoruz. Pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli ve estetik elektrik ürünleri üretiyoruz. Geniş ürün portföyümüzü distribütörlerimiz ve bayilerimiz aracılığıyla hem ülke içine hem de dünyada 50’den fazla ülkeye ulaştırıyoruz.

Günsan Elektrik Pazarlama Direktörü Alişan Çapan

B2C uygulamaların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. B2B bir alanda yapılan GEP Club uygulaması Türkiye’de ilkler arasında diyebiliriz. Bu programı oluştururken hangi iç görüyle yola çıktınız?

Sizin de bahsettiğiniz gibi ödüllendirme programları daha çok B2C iş modeli uygulayan firmalar tarafından aktif olarak kullanılıyor. Biz de sektörümüzde değer zincirinin son halkası olan elektrikçiler üzerinde bu sistemi nasıl uygulayabileceğimiz konusunda bu modeli başarıyla uygulayan markaları kendimize benchmark aldık ve sektörün tüm oyuncularını bir araya getirecek, Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm elektrikçilere açık bir uygulama oluşturduk. Uzun zamandır üzerinde titizlikle çalıştığımız GEP CLUB’ı hızla dijitalleşen dünyada iş ortaklarımızla iletişimimizi ve etkileşimimizi artıracağımız, dijitalleşmenin olanaklarından hep beraber faydalanabileceğimiz bir platform olması düşüncesiyle hayata geçirdik. Günsan olarak bütünleşik pazarlama (Omni-Channel) yaklaşımımız ile iş ortaklarımıza hem online hem de offline dokunmak, aramızdaki iş birliğini artırmak ve bu sinerji ile sektörümüzü geliştirerek daha birçok ilki hayata geçirmek istiyoruz.

Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız “big data”yı da bize takip etme fırsatı sunacak bu sistem sayesinde, pazardaki trendleri çok daha iyi analiz ederek, satış noktalarından gelen bilgilerle harmanlayıp, iş ortaklarımıza katma değer yaratabilecek veri ve fırsatları paylaşmayı hedefliyoruz.

 

GEP Club’ın genel özelliklerinden bahseder misiniz?

GEP CLUB platformu elektrikçilere büyük kolaylıklar ve avantajlar sunan, ücretsiz üye olunan bir platform. Sisteme www.gepclub.com  adresinden veya cep telefonuna Biggymobil uygulamasını indirerek üye olan elektrikçiler, Günsan ürünlerine ve kampanyalarına, e-öğrenimlerine ve işleri için gerekli teknik kaynaklara kolaylıkla ulaşabiliyor. Ayrıca Günsan onaylı iş ortaklarından satın aldıkları her ürünle puan kazanarak, alışverişlerini fırsata dönüştürebiliyorlar. Puanlarını dilerlerse anında teknolojiden giyime, farklı kategorilerde binlerce hediye alternatifinde kullanabilirler.

Platformdaki Hediye Kataloğu üzerinden bir tıkla hemen sipariş verebilir veya puanlarını daha değerli bir ödül için biriktirmeye devam edebilirler. Seçtikleri hediyeler ise kapılarına kadar teslim ediliyor. Ayrıca Günsan olarak platformda bizim de iş ortaklarımız için sürprizlerimiz oluyor. GEP CLUB ile sadece elektrikçilerimiz değil iş ortaklarımız, ana bayi ve bayilerimiz de kazanıyor.

GEP Club’da sunduğunuz hizmetler arasında özellikle e-öğrenim içerikler dikkat çekiyor. E-öğrenim başta olmak üzere GEP Club hizmetlerinden bahseder misiniz?

GEP CLUB üyesi olan ve sisteme dahil olan elektrikçilerimiz sadece Günsan ürünlerine dair alışverişlerini fırsata dönüştürmekle kalmıyor, online eğitimlerimize katılarak, zengin içerikli montaj ve teknik bilgi videolarını izleyerek de mesleki bilgilerini güçlendirme fırsatı yakalıyorlar. Ayrıca puan kazanmaya da devam ediyorlar. E-öğrenimin bu platformda özellikle önemli bir yeri var çünkü sektörde bunca yıla dayanan tecrübemizi ve deneyimimizi iş ortaklarımızla paylaşmak istiyoruz. Bugüne dek Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediğimiz seminerlerimizle elektrikçi iş ortaklarımızla bir araya geldik, hem ürünlerimizi tanıttık hem de karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Bu tecrübemizi dijital platforma da aktararak, akla takılan konularda yanlarında olarak, desteğimizi sunmayı hedefliyoruz.

 

Günsan sektörel bir sorumluluk üsleniyor ve yeniliklerle anılıyor. GEP Club da bu adımlardan sadece biri. Dijitalleşme çalışmalarınız arasında yer alan diğer uygulamalardan ve sizi bu öncü misyonu üstlenmeye iten içgörüden bahseder misiniz?

Ülkemizde de, ihracat anlamında yeni pazarlar için de artık yüksek teknolojiye uyumlu, özgün ve kişiselleştirilmiş ürünler ön plana çıkıyor. İnovasyon, teknoloji ve Ar-Ge bu anlamda günümüzde farklılaşmayı sağlayan en önemli unsur. Günsan olarak bu alanlara sektörümüzün üzerinde yatırım yapıyoruz ve bu payı sürekli güncelliyoruz. Bu yatırımlarımızın ve inovatif yaklaşımımızın sonucunda hayata geçirdiğimiz birçok çalışma da içinde ilkleri barındırıyor. Estetiği ön plana alan kişiselleştirme ve tasarım odaklı, özel üretim grubumuz Radius Design serimizde çocuk odalarından mutfağa, herkesin kendine göre kişiselleştirebileceği anahtar ve priz tasarımlarımız var. Bu serimize özel olarak geliştirdiğimiz Radius App ile de sektörümüzde bir ilki gerçekleştirmiştik. RadiusApp uygulaması ile kendi anahtar prizinizi tasarlama imkanı sunuyoruz.

RadiusApp, evde ya da ofiste dekorasyona farklı bir hava katmak isteyenler, eğlenceli ve renkli tasarımlarla sevdiklerine sürpriz yapmak isteyenler için kullanıcı dostu ve oldukça fonksiyonel bir uygulama olarak öne çıkıyor. RadiusApp ile herkes birer tasarımcı olabilir. İstediğiniz tasarımın fotoğrafını çekip RadiusApp’ye yüklüyorsunuz. RadiusApp’de “Tasarla” butonuna tıklayarak ister elektrik anahtarı isterseniz de prizin üzerine tasarımınızı yansıtıyorsunuz. Size özel tasarımınızı oluşturduktan sonra, size sadece tek tuşla siparişinizi vermek kalıyor.

 

GEP Club’ın gelecek hedefleri konunda neler söylemek istersiniz?

GEP CLUB platformu, hızla dijitalleşen dünyada sektörümüz için de bir ilk. Henüz lansmanını yapmamıza rağmen şimdiden Türkiye genelinde çok olumlu geri bildirimler aldık ve beklentimizin üzerinde üyelik sayısına ulaştık. GEP CLUB uygulamamızı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın konuk olduğu webinar semineriyle bayilerimize tanıttık. Hedefimiz 3 yıl içinde Türkiye’deki elektrikçilerin en az yarısına, ilerleyen süreçte ise tamamına ulaşmak ve aramızdaki iş birliğini artırarak, elektrikçilerimizin iş süreçlerine katkı sağlamak olacak.

 

İLGİLİ HABERLER