Yeni İPad görücüye çıktı

Steve Jobs’un hayatını kaybetmesinin ardından CEO’luk koltuğununa oturan Tim Cook, dün Apple’ın tablet PC tarafındaki yeni modelini tanıttı. San Fransisco’daki etkinlikteki konuşmasına “Sizler için harika bir sabah planladık” diye başlayan Cook, ilk yarım saatin ardından sözü pazarlamadan sorumlu Başkan olan Phil Schiller’a bıraktı ve sahneye “Yeni iPad” çıktı. 9.7 inch boyutla iPad 2 ile aynı ekran boyutuna sahip olan ürünün en önemli farkı ekran teknolojisi oldu. iPhone 4S’te kullanılarak ekran kalitesi tarafında yeni bir dönemi başlatan Apple, şimdi bu teknolojiyi daha büyük ekrana taşımış oldu. Cihaz retina ekrana, ve 2048 X 1536 piksele sahip olacak.
Yeni tabletin ABD’de piyasa çıkış tarihi ise 16 Mart olarak açıklandı. Türkiye pazarına ise cihazın nisan ayında girmesi bekleniyor.

Yeni iPad kalınlaştı

Arka kamera yönünde 5 megapiksel çözünürlükte dijital fotoğraf teknolojisine çıkan iPad 1080p HD (yüksek tanımlı) video çekimini destekliyor. Cihazda A5X kodlu dört çekirdekli grafik işlemci var. Açılış tuşu eski modellerdeki gibi alt bölümde yerini koruyor.

Şebeke olarak 3G’yi bir adım öteye taşıyan (Türkiye’de yok) LTE teknolojisiyle birlikte gelen yeni iPad bu sayede çok daha iyi performansa oynuyor.
Eklenen yeni teknolojiler cihazın kalınlık tarafına olumsuz etki yaptı. iPad 2’deki 8.8 mm’den 9.4 mm’ye çıkıldı. Batraya ömrü cihazın 10 saate işaret ediyor. LTE’de 9 saate iniyor. Fiyat iPad 2’lerle aynı oldu. Giriş seviyesi 16GB’lık model 499 dolardan (ABD’de) başlıyor. 64 GB’lık model 829 dolar. Analistlerin iyimser tahminleri dikkat çekerken hisseler sunum sırasında artı yazdı.

315 milyonluk satış aşıldı

 

Apple’ın 2011 sonu itibariyle 315 milyon adet iOS işletim yüklü cihaz (iPhone, iPad, iPod Touch) sattığını bildiren şirketin CEO’su Tim Cook, “Apple’ın tüm dünyadaki mağaza sayısı 362’yı buldu, son çeyrekte bu noktaları 100 milyon kişi ziyaret etti” dedi.

İLGİLİ HABERLER