Yemek sektöründe yeni fırsat: Hayalet mutfak!

Gelişen teknoloji ve özellikle 2020’de yeni normalin oluşturduğu şartlar pek çok yeni iş kolunun gelişmesine sebep olurken, mevcut sektörlerinde iş yapış şekillerinin değişmesine ve dönüşmesine neden oldu. Bu dönüşümün en çok hissedildiği sektörlerden biri de, pandemi süresince paket servis dışında hizmet veremeyen restoran sektörü oldu. Ancak restoran sektörü bu zorluğu inovatif bir yaklaşımla aşmayı planlıyor. Sektördeki dengeleri değiştirmesi beklenen bu yeni trendin adı, “Ghost Kitchen” yani “Hayalet Mutfak…”

Birkaç yıl önce Amerika başta olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşan; ghost kitchen (hayalet mutfak), cloud kitchen (bulut mutfak), virtual kitchen (sanal mutfak), shadow kitchen (gölge mutfak), dark kitchen (karanlık mutfak) gibi farklı adlarla anılan profesyonel bir mutfağın çeşitli işletmeler ya da şefler tarafından paylaşıldığı bir iş modeli geliştirildi. Yalnızca paket servis olarak hizmet sunan bu işletmeler ve iş modeli pandeminin de etkisiyle büyük bir popülarite yakaladı.

ABD’de de restoranların pandemi sebebiyle kapatılmasının ardından zarar eden pek çok küçük işletme hayalet mutfak sistemine geçerek kira ve lojistik gibi büyük gider kalemlerinden kurtuldu. Kimi işletmeler ortak kullanımlı hayalet mutfaklara yönelirken, kimileri ise yolculuğuna tek başına devam etti. Sonuç olarak da mevcut krizi yeni iş modelleriyle fırsata dönüştürmeyi başardılar!

Hayata geçtiği ilk yıllarda Y ve Z kuşağına hitap eden “hayalet mutfaklar” korona kriziyle birlikte her kesime hitap edebilecek, işletmeci için de yarar sağlayacak bir iş modeli haline dönüştü.

Peki ya Türkiye? Ülkemizde henüz yeni gelişmekte olan bu iş modelinin nasıl bir noktaya geleceğini zamanla göreceğiz.

Son zamanlarda internet üzerinden verdiğiniz yemek siparişlerini düşünün… Gerçekten kaçında fiziksel olarak orada bulunup yemek yediniz? Verdiğiniz online siparişlerde bir restoranın boyutu, kaç masaya servis yaptığı sizin için ne kadar önemli? İşte bu sorulara verdiğiniz yanıtlar yeni trendin geleceğine dair ipuçları taşıyor.

İLGİLİ HABERLER