Yapı Kredi’nin silikon vadisi kampanyası Google’da başarı hikayesi oldu

Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi’nin Silikon Vadisi kampanyası, yüksek performansıyla Google tarafından başarı hikayesi olarak ele alındı. İletişimde ana mecranın YouTube olarak belirlendiği kampanya, aynı hedef kitledeki farklı ilgi alanlarına sahip kişilere yönelik hazırlanan bumper reklamlarla dikkat çekerek tüm Google ürünleri toplamında  20 milyon kişiye ulaştı.

Yapı Kredi Marka Müdürü Didem Arslan, bankanın ana marka iletişim çatısı doğrultusunda yapay zeka robotu Gary’nin, Yapı Kredi teknolojileri karşısında geri düşmesini mizahi bir dille anlattıklarını belirtti. Arslan, bu hikayeden esinlenerek kurguladıkları kampanya ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’nin dijital bankası olarak, dijital alandaki iddiamızı pekiştirmeyi, teknoloji algı skorumuzu ve Yapı Kredi Mobil kullanıcı sayımızı daha da artırmayı hedeflediğimiz kampanyamızı geçtiğimiz Nisan ayında hayata geçirdik. Bu kampanyada tüketicilerden Yapı Kredi Mobil’i indirerek uygulamanın içine sakladığımız yapay zeka robotu Gary’i bulmalarını istedik. Gary’i bulan kullanıcıların arasından çekilişle belirlenen bir kişiye ise Silikon Vadisi seyahati hediye ettik.

Kreatifleri hedef kitlenin ilgi alanlarına göre farklılaştırdığımız bu kampanyada, YouTube bumper reklamlar için 4, TV’de ve dijitalde birer olmak üzere toplamda 6 farklı film hazırladık. Kampanyamız YouTube’da sinema içeriği izleyenlere bir fragman, müzik içeriği izleyenlere bir plak, spor içeriği izleyenlere ise maç taktiğini andıran farklı videolarla gösterildi. YouTube içeriğine özel olarak hazırlanan bu videolar toplamda 7.3 milyon kişiye ulaştı. Bu erişim, Yapı Kredi’nin reklam hatırlanma oranını yüzde 22,9 oranında yükseltti. Nisan ayı araştırma sonuçlarına göre, spontan marka bilinirliğinde bir önceki aya göre yüzde 100’lük artış gerçekleşti. Marka bilinirliğinde ise yüzde 28’lik artış yaşandı. Ayrıca, tüm Google ürünleri toplamında 20 milyon kişiye eriştik. Kampanyamızın, hedeflerimizin de ötesine geçen performansının Google tarafından bir başarı hikayesi olarak ele alınmasından dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Think with Google web sitesinin Başarı Hikayeleri bölümünde yayınlanan vaka çalışmasına https://bit.ly/2DWpnjr linki üzerinden ulaşılabiliyor.

İLGİLİ HABERLER