Türklerin yüzde 15’i tatildeyken bile stres atamıyor!

Tüm yıl çalışıp, bütün senenin stresini atmak için çıktığımız tatiller aslında kimi zaman bizi daha çok strese sokuyor desek ne dersiniz? Planlamasından seyahat aşamasına, tatile dair tüm uğraşların kimi zaman içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi, seyahat sitesi momondo.com için araştırma konusu oldu. Seyahat deneyimini kolaylaştırmayı hedefleyen bu araştırma Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20 ülkede gerçekleştirildi.

Stresin sebebi tatil planlama aşaması

Araştırmaya göre Türkiye’nin yüzde 27’si, tatil planı yaparken strese girdiğini itiraf ediyor. Üstelik kadınlar özelinde incelendiğinde, oran yüzde 31’e kadar çıkıyor. Tatil planı yaparken en çok strese girenler, yüzde 35’le 18-22 yaş grubundaki gençler. Oranın en yüksek olduğu coğrafi bölgemiz ise yüzde 33’le İç Anadolu Bölgesi. Diğer ülkelere bakıldığındaysa, planlama aşamasında en az strese girenlerin yüzde 14’le İtalyanlar, en çok strese girenlerin yüzde 37’yle ABD’liler olduğu görülüyor.

Planlama aşaması en çok ABD’lileri etkiliyor

Katılımcıların yüzde 25’i ise tatile dair en büyük stres kaynağının, tatil yapacakları yere gidene kadarki süreç olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle her dört kişiden biri tatil öncesi yolculuk yaparken strese giriyor. Seyahat nedeniyle en çok stres yaşayanlar yüzde 37’yle ABD’lilerken, an az strese girenler yüzde 17’yle İspanyollar.

Tatilin tadını en çok 36-55 yaş arası kişiler çıkartıyor

Araştırmanın en ilginç sonucu ise Türkiye’nin yüzde 15’inin tatildeyken dahi rahatlamakta güçlük çektiğini ortaya koyması. Tatil sırasında en çok strese girenler 18-22 yaş grubundaki turistlerken, tatilin tadını en çok diğer yaş gruplarından daha az strese giren 36-55 yaşları arasındakiler çıkarıyor. Diğer ülkelere bakıldığındaysa, tatil sırasında en az Almanların (yüzde 7), en çok ise ABD’lilerin (yüzde 22) strese girdiğini görülüyor.

 

İLGİLİ HABERLER