Tatilde iyi yemeği kültürel birikime tercih ediyoruz

 

Turistlerin, bir tatilin iyi geçmesi için neleri ‘olmazsa olmaz’ olarak gördüğü şeyleri araştırıldı. Gidilen yerde lezzetli yemekler olması kültürel birikimi olan bir yere gitmekten yüzde 20 daha önemli çıktı!

Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre, havanın güzel olması ve iyi servis başlıca önceliklerimiz. Ayrıca her şey dahil tatilleri de dünyada en çok seven ülke Türkiye.
Momondo, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden katılımcılara tatilde olmazsa olmaz olarak gördüklerini sordu. Dikkat çeken sonuçlar şöyle:

Önce hava durumuna bakiyoruz

Tatilden keyif almak için en çok istediğimiz şey, havanın mevsim koşullarına göre güzel olması. Araştırmaya katılanların yüzde 32’si “Hava güzel olmazsa tatilin keyfini çıkaramam” diyor. İkinci sırada ise yüzde 31’le “Kalacağım şehrin rahatlamamı sağlayacak güzel imkanlar olması önceliğimdir” diyenler yer alıyor.

İyi tatilin anahtari kaliteli hizmet

“Kaldığım otelin, ziyaret ettiğim restoranların veya kullandığım turizm acentasının iyi hizmet sunması iyi bir tatil için şart” diyenlerimizin oranı ise yüzde 30. Araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında iyi servise ne çok önem veren ülke konumundayız.

Her şey dahili dünyada en çok seven ülkeyiz

Yine yüzde 30 oranında kişi, tatilimizin her şey dahil formatında olmasının şart olduğunu düşünüyor. Araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında her şey dahil tatili en çok tercih eden ülke konumundayız. Bu dört koşulu, yüzde 26’yle birlikte seyahat ettğimiz kişilerle kaliteli vakit geçirmek yer alıyor.

Kültürel birikim beş kişiden biri için önemli

Midemize düşkünlüğümüz, tatile yönelik beklentilerimizi de etkiliyor. “İyi yemek varsa tatil güzel geçer” diyenler yüzde 26 oranında. Bu oran, “Kalacağım şehrin zengin bir kültürel birikime sahip olması şart” diyenlerden yüzde 6 oranında daha yüksek.

Kadinlar alişverişi, erkekler partiyi seçiyor

Diğer yandan araştırma, erkeklerin yüzde 9’u, kadınların ise yüzde 12’si alışveriş imkanı kısıtlı olan şehirlere gitmeyi istemediğini söylüyor. Gece hayatına ise daha çok erkekler önem veriyor. İyi parti imkanları erkeklerin yüzde 11’i, kadınların ise yüzde 6’sı için olmazsa olmaz. Benzer şekilde erkekler, yeni insanlarla tanışmaya da kadınlardan yüzde 4 oranında daha fazla önem veriyor.

İLGİLİ HABERLER