Samsung, fabrikalarında ölen işçilerin ailelerinden özür diledi

Güney Koreli elektronik markası Samsung, yarı iletken fabrikalarında çalıştıktan sonra kanser ve diğer ağır hastalıklara yakalanan çalışanlarından özür diledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Samsung Yönetim Kurulu Eş Başkanı Kim Ki-nam, kurbanlar ve ailelerine çok üzgün olduklarını ve şirketin işçilerin karşılaştıkları sağlık riskleri konusunda duyarlı davranmadığını söyledi.

Kim, “Sevgili meslektaşlarım ve aileleri uzun zaman acı çekti ancak şirket daha önce bu konuyla ilgilenmekte başarısız oldu. Samsung, çip ve sıvı kristal ekran üretim hatlarımızda potansiyel sağlık risklerini eksiksiz bir şekilde yönetemedi. Bugün hastalıklardan muzdarip olan işçilerden ve ailelerinden samimi şekilde özür dilemek istiyoruz” dedi.

Hayatını kaybeden işçilerin başkent Seul’un güneyindeki fabrikalarda çalıştıkları belirtiliyor.

Samsung, daha önce 1980’li yılların ortalarından itibaren fabrikalarında çalışan işçilerin kişi başına 133 bin dolara kadar tazminat başvurusu yapmalarını kabul etmişti. 118 kişinin, fabrikalarda tehlikeli kimyasallarla temas etmeleri sonucu öldüklerine inanılıyor.

“Özür yeterli değil ama kabul edeceğiz”

Hayatını kaybedenlerin yakınlarının kurduğu grubun lideri Samsung’un özrünün yeterli olmadığını ama yine de kabul edeceklerini söyledi. Tazminat, kanser, nadir görülen hastalıklar ve işçilerin çocuklarının karşılaştığı düşük ve doğuştan gelen hastalıkları kapsıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İLGİLİ HABERLER