Muhtar Kent icat peşinde!

ABD’li içecek devi Coca – Cola’nın CEO’su Muhtar Kent, dünyayı değiştirecek yeni bir icadın peşinde. Muhtar Kent, Colorado eyaletinde katıldığı inovasyon zirvesinde şirketin çok sayıda proje üzerinde çalıştığını, bunlardan birisinin ne kadar kirli olursa olsun her tür suyu temiz, steril haline getirme iddiasındaki bir cihaz olduğunu açıkladı. Kent bu cihaz için iki tekerlekli alternatif ulaşım aracı Segway’in mucidi Dean Kamen ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Milliyet’in haberine göre, Muhtar Kent’in sözünü ettiği icat 3. dünya ülkelerinin kaderini değiştirebilecek bir potansiyel taşıyor. Coca – Cola’nın arkasında olduğu ve Dean Kamen’in üzerinde çalıştığı icada Slingshot (Sapan) adı veriliyor. Bu filtre sistemi, içine konan her hangi bir sıvıyı içme suyu haline getirme iddasında. Benzerlerinden çok farklı olduğu savunulan cihazın deniz suyunu, hatta kanalizasyonu serum olarak kullanılabilecek derecede steril hale getirebileceği söyleniyor. Muhtar Kent yakında açıklanacak icadın arsenikli, kurşunlu ve kanalizasyon karışmış her türlü sudan binlerce litre içme suyu üretebileceğini söyledi. İcad 1000 litre içme suyunu bir saç kurutma makinesinin yarısı kadar enerji harcayarak üretiyor.


Fiyatı 1000 dolar
Bir Slingshot cihazının tezek dahil her türlü enerjiyle çalışabileceği, her gün 1000 litre temiz su üreteceği ve 1000 – 2000 dolar arası bir fiyata satılacağı belirtiliyor. Dean Kamen bu filtrelerin dünyanın her tarafında kamuya açık yerlere yerleştirilmeseni hayal ettiğini söylüyor. Dünyanın en ücra köşelerine kadar ulaşabilmek için de Coca – Cola’nın dağıtım kanalları kullanılacak. Cihazların senelerce tamire ihtiyaç duymaması üzerinde de duruluyor. Dünyada 1.1 milyar insanın temiz içme suyuna erişimi yok. Birleşmiş Milletler bu rakamın 2025’te 2.7 milyar kişiye ulaşacağını hesaplıyor. Kirli sular dünyada her yıl 4 milyon kişiyi öldürüyor. Slingshot başarılı olursa az gelişmiş ülkelerde bakterisiz, mikropsuz suya ucuza erişme imkânı sağlanacak.


Arap Yarımadası yeşillenecek
Uzun vadede Slingshot benzeri araçların deniz suyunu filtre ederek Arap Yarımadası dahil dünyanın birçok kurak köşesini yeşillendirmekte kullanılabileceği de tartışılıyor. Dünya sularının yüzde 97.5’i tuzlu, yüzde 1.8’i de buzul halinde. O yüzden kalan yüzde 0.7 tatlı suya erişim çok önemli. Yeni icadın bu oranı çok daha artırabileceği umuluyor. Muhtar Kent zirvede yaptığı açılış konuşmasında girişimciliğin önemine değinerek, “Girişimciler vites kutusuna benzer. Fikirleri harekete ve büyümeye çevirirler” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER