MOSDER 2013 mobilya trendlerini açıkladı: “Sadelik ön planda”

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) 2013 yılında ön plana çıkacak mobilya trendlerini açıkladı: Bu yıl da mobilya seçimlerinde geçen yıl olduğu gibi sadelik yerini koruyacak. Sadeliği tercih etmeyenler ise yaşam alanlarını hareketlendirecek canlı renkleri seçecek. Her yıl değişim gösteren ev mobilyalarında bu sene 70’lere dönüş var.

Yatak odasından, çocuk odasına; ahşabından, kumaşına kadar evimizin her köşesine hayat veren mobilyaların seçimleri yaşamımızda önemli bir yer taşıyor. Eski zamanlarda sadece iş görsün diye alınan mobilyalar artık insanların hayat felsefesine, yaşam tarzlarına göre seçiliyor. Eskilerin kapısını kilitleyip örtülerle kapladığı, gözü gibi baktığı misafir odaları yerine, şimdilerde keyifli zaman geçirmeye odaklı, ferahlık ve mutluluk veren mobilyalar tercih ediliyor. 2013 yılında; yaşam alanlarında kullanılan mobilyalarda genellikle ceviz tonları ve beyaz renkler ön plana çıkıyor. Bununla beraber gün geçtikçe doğal ağaçlar, antik ve eskitme tarzı kaplamaları tercih edenlerin sayısı artıyor. Özellikle belirli bir tüketici kesimi, evlerinde country tarzı mobilyaları daha fazla görmek istiyor.

2013’te Country ve Retro Tarzı Mobilyaların Öne Çıkması Bekleniyor
Mobilyalarda bu yıl 60’lı, 70’li yıllara dönüş yaşanacağı ön görülüyor. Tüketicinin herzaman tercih ettiği alışılmış mobilya tarzlarının yanısıra country tarzı ve retro tarzı mobilyaların öne çıkması bekleniyor. Son yıllarda, Türk mobilya tüketicileri genellikle kadife kumaşlara yöneliyor. Kadife kumaşlarda renk seçeneğinin çok sayıda olması, her mevsimde kullanılabilmesi, tüketici tarafından seçilmesindeki en büyük etkenlerin başında geliyor. Özellikle 2013 yılında mobilyada kullanılan kumaş türlerinde yün görünümlü kumaşların ön plana çıkacağı düşünülüyor. Öte yandan keten ve pamuklu gibi doğal iplikli kumaşların da bu yıla damgasını vurması bekleniyor.
Yaşam alanlarında her alanın etkin kullanılması açısından ergonomik modelleri tasarlamayı hedefleyen mobilya firmaları; koltukların kollarının ince; baza ve ayaklarının ahşap olmasına özen gösteriyor. Özellikle yüksek ayaklı modeller öne çıkıyor. Bununla birlikte 2013 yılında koltuk modellerinin tasarımında retro tarzı çizgilere sıklıkla rastlanacak.

İLGİLİ HABERLER