Mesai saatlerinde harika hissetmenizi sağlayacak 8 altın tavsiye

Uykumuzu alsak da almasak da gün içerisinde enerjimizde değişimler oluyor. Enerjimizin düşmesi dalgınlığa ve yorgunluğa sebep olup, iş yerinde verimliliğimizi azaltıyor. Bu düşüşlerden etkilenmemek için doğru yaptığımız eylemler dışında istemsizce edindiğimiz kötü alışkanlıklarımız da var. İşte sizi gün içinde zinde tutacak, enerjinizi dengeleyecek, yaşam kalitenizi yükseltecek uygulaması kolay 8 tavsiye;

sağlık

1) Çekmecenizde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun

Ofis ortamında bilgisayar başından kalkamayanların kendilerine yaptığı en büyük kötülük abur cubur yemeleridir. Düşen enerjinizi, paket içindeki sağlıksız, kilo aldırıcı besinlerle dengelemeye çalışmanız sağlığınızı bozmaya başlar, bu yüzden gün içinde sağlıklı atıştırmalıklara yer verin. Örneğin taze kuru yemiş, kurutulmuş meyve…

rendered

2) Gün içinde ne içtiğinize dikkat edin

Aşırı kahve tüketimi sizi ayakta tutmaz. Vücudunuza soktuğunuz bol miktarda kafein tahmin ettiğiniz gibi size enerji vermez. Büyük ihtimalle bu bir bağımlılığa doğru gidecektir. Kola, enerji içeceği gibi içeceklerden de uzak durmalısınız çünkü enerji versin diye içeceğiniz bu şeker dolu içecekler sizi bir süre sonra olduğunuzdan daha halsiz hissettirecektir. Kahve ya da şekerli içeceklerin limitini iyi ayarlamalısınız. Tüm bunların yerine bol bol, lıkır lıkır su içebilirsiniz.

sağlık

3) Öğle yemeklerinizi yarım porsiyon tüketin

Yemek siparişi verdiğinizde bütün bir porsiyonu yemeyin, bir kısmını ayırın ve yanınıza alın. Sindirim sistemimiz çok yediğimiz zaman ekstra efor sarf ediyor ve ilerleyen saatlerde enerjimizin düşmesine sebep oluyor. Yanınıza aldığınız yemeğinizin bir kısmını da karnınız acıkmaya başladığında yiyebilirsiniz. Böylece sağlıksız atıştırmalıklardan da uzak durmuş olursunuz. Tabi öğle yemeğinizde aşırı yağlı, sindirimi zor olan yemekleri değil sağlıklı aynı zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat ve protein dengesini sağlayacak yemekleri seçmelisiniz.

medi

4) Meditasyon yapın

Meditasyon hem enerjiyi dengelemenin hem de stresten kurtulmanın en iyi yolu olarak görülüyor. Gün içerisinde aralıklarla 25 dakika yapacağınız meditasyon enerjinizi yükseltecektir. Uzmanlar işe mola vererek, sessiz bir alanda birkaç dakika da olsa yapılan meditasyonun hücrelerimizi yenilediğini söylüyor.

Untitled design (37)

5) Günde iki kere dışarı çıkın

Birçoğumuzun yaşadığı bir durumdur işimizin ortasında aniden bastıran uyku. Çünkü ofisin içinde çalışmak daha az gün ışığı demek. Bu durum da uykumuzu getiren, sadece yeri ve zamanında çalıştığında çok sevdiğimiz bir hormon olan melatonin artışına sebep oluyor. Dışarı çıkarak biraz yürüyüş yapıp enerjinizi yükseltebilirsiniz. Üstelik bir de güneş varsa, alın size durup dururken tadını çıkarmalık mutluluk.

meeting

6) Toplantılarınızı ayakta durarak ya da yürüş yaparak gerçekleştirin

Uzun süre oturmak hem fiziksel yorgunluk hem de beyin yorgunluğu yaratıyor. Ama yürümek öyle mi? Yürüyerek daha akıcı düşünerek konuşabilirsiniz hem de kan dolaşımınızı hızlandırarak enerjinizi de yükseltirsiniz.

panic

7) Panik yok! Nefes alın

İş yerinizde birden çok sorun çıkabilir, bunlardan bazıları oldukça sinir bozucu olabilir. Böyle anlarda vücudumuzu çok kasıyoruz. Endişe ve panik enerjimizi yağ gibi akıtmaya başlıyor, halsizleşiyoruz. Bu noktada zamanı durdurun ve 4’e kadar sayarak nefes alın, nefesinizi verirken de 5’e kadar sayın. Nefes alma işlemi sırasında da kendinizi tropik bir adada içeceğinizi yudumlarken hayal edin. Hazır olduğunuzda zamanı tekrar oynatabilirsiniz, acele etmeyin.

Untitled design (41)

8) Kahvaltıyı atlamayın

Vücudunuz siz uyanmadan önce yeniden şarj olmakla meşguldü, bu yüzden yakıta ihtiyacı var. Sağlıklı yaşam koçu Lynne Wadsworth özellikle kahvaltıda yulafla karıştırılarak yaban mersini ve taze badem yenmesinin güne enerjik başlamak için harika bir yol olduğunu söylüyor. Tüm bunları, dikkat ettiğiniz özel bir uygulama olarak görmeyip yaşam şekliniz haline getirirseniz çok daha sağlıklı hissedeceksiniz. Hayat neden hep size güzel olmasın değil mi?

kaynak: entrepreneur

İLGİLİ HABERLER