Korsan tatlıcılara dikkat!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bayram alışverişinde yurttaşları uyardı.
 
Bayram öncesi ve esnasında en çok ziyaret edilen yerler tatlıcılar. Tabii ki her tatlının da kendi kalitesine göre bir bedeli var. Bu bedelin yanı sıra yurttaşların cebindeki paraya göz diken simsarlar da mevcut. Merdiven altı üretim konusunda yurttaşları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız bütçelerinden çok sağlıklarını düşünmelidir. Tanımadıkları ve emin olmadıkları yerlerden yani merdiven altı dediğimiz kaçak üretilen yerlerden sağlıksız tatlı alışverişi yapıp bayramlarını zehir etmesinler” dedi.
 
“Korsan ürünlere dikkat edin”
Bayram öncesi ve esnasında çeşitli yerlerde rastgele tezgah açan ve çok ucuza tatlı satan yerlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Palandöken, şöyle dedi: “Türkiye şeker ve çikolata tüketiminin yüzde 70’i bayramlarda gerçekleşiyor. Hediyelik şekerleme sektörünün büyüklüğünün 500 milyon liraya, tonaj büyüklüğü ise 40-45 bin ton ile en üst seviyeye ulaşıyor. Bayramda yüzde 60–65 oranında çikolata, yüzde 35–40 oranında da şeker tüketiliyor. Bu oran doğu illerine gidildikçe artıyor. Çikolata batı illerinde daha çok tercih edilirken, doğu illerinin tercihi şeker oluyor. Halkımız sağlıklı olmayan ortamda üretilen ve etiketsiz satışa sunulan bayram şekeri, çikolata ve tatlılı gıda ürünlerinden uzak durmalı, korsan satıcılara dikkat etmeli.”

İLGİLİ HABERLER