İstanbul, Londra ve Paris’in ardından üçüncü “hedef şehir” seçildi…

Mastercard, 2011 yılından beri yayımladığı ve tüm dünyada 132 kenti kapsayan, “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun 2016 yılı sonuçlarını açıkladı. 2015 yılı raporunda Avrupa’da üçüncü sıraya yerleşen İstanbul, bu yıl da yerini korudu ve yaklaşık 12 milyon ziyaretçiyle Londra ve Paris’in ardından Avrupa sıralamasında üçüncü şehir oldu. Dünya sıralamasında Bangkok birinci sıraya yerleşirken, seyahat harcamalarında en büyük payı alışverişin aldığı görülüyor. Dünya sıralamasında 11’inci sıraya yerleşen İstanbul’u ziyaret edenlerin harcamalarında ise “yemek” büyük pay alıyor.

Araştırmaya göre listenin ilk sırasındaki Bangkok’u 2016 yılında 21,47 milyon kişinin ziyaret edeceği ön görülüyor. Rapor ayrıca seyahat ve harcamaların dünya GSYİH’dan daha hızlı büyüdüğünü, bu sebeple de listedeki şehirlerin ekonominin lokomotifi olmaya devam ettiğini de ortaya koydu.

Yüzde 85 turistik amaçlı seyahat ediyor

Endeks bu sene ilk kez, ziyaret amaçlarını da ortaya koydu. En çok ziyaret edilen 20 şehrin ziyaretçilerinin %85’i turistik amaçla seyahat ediyor. Şangay bu trendin dışında kalıyor. Bu şehrin ziyaretçilerinin yarısından fazlasının iş amaçlı seyahat ettiği görülüyor.

Ziyaretçiler en çok yemeğe para harcıyor

İlk 20 şehri incelediğimizde seyahat edenlerin yaptığı harcamalarda, yemek harcamalarının büyük pay aldığı görülüyor. Avrupa’da Amsterdam, Barselona, İstanbul, Milano, Paris, Prag ve Viyana dışında en yüksek payı alışveriş alıyor.

İstanbul’u ziyaret edenlerin sayısının hemen hemen aynı kaldığı ancak toplam harcamaların yüzde 10’dan fazla bir oranda gerilediği dikkat çekiyor.

Londra’nın İstanbul ekonomisine 306 milyon dolar turizm geliri bırakması bekleniyor

“Hedef Şehirler Endeksi 2016”ya göre İstanbul’a en çok turist gönderecek şehir 423 bin ziyaretçi ile geçen seneki raporda olduğu gibi bu seneki raporda da Londra oldu. Londra’dan gelen turistlerin İstanbul ekonomisine 306 milyon dolar turizm geliri bırakması bekleniyor.

İstanbul, Avrupalı ziyaretçilerin yanı sıra diğer bölgelerden de ziyaretçi aldığı görülüyor. Hedef şehirler listesindeki diğer Avrupa şehirlerinin aksine İstanbul’a gelen ziyaretçilerin yüzde 58’i Avrupa dışından. Ülke detayında baktığımızda, Avrupa’dan İstanbul’a ziyaretçi gönderen ülkelerde Almanya yüzde 11 ile en yüksek paya sahip, onu yüzde 5 ile İran, Rusya ve Amerika ve yüzde 4 payla İngiltere izliyor.

İLGİLİ HABERLER