Game of Thrones karakterlerinin tasarım şirketinizin müşterileri olduğunu düşünün!

 

Tasarım şirketlerinin varlığının devam etmesinin tek nedeni müşterilerinden gördükleri talep. Bu şirketler sadece “mükemmel müşteriler” için iş yapıyorsa ya çok şanslılar ya da cin gibiler… Ancak günümüz iş dünyasında çoğu tasarım şirketinin müşterilerinin geniş yelpazeli bir profili, her müşterinin de birbirinden farklı beklentileri ve çalışma şekilleri var.

Basit bir sınıflandırma “iyi müşteri” ve “kötü müşteri” olabilir. Ancak bu sınıflandırmanın yetersiz olduğu, bazı müşteriler için üçüncü bir kategoriye ihtiyaç duyulduğu oluyor. Bu üçüncü kategori, Game of Thrones kategorisi! Bu müşteriler beklentileri ve çalışma şekilleri göz önünde bulundurulduğunda popüler dizinin karakterlerine olan benzerliklerinden dolayı kendi özel kategorilerini hak etmiş.

“Bu kategori nasıl olur?” dediğinizi duyuyor gibi olsak da kostümlerin, nefes kesici konumları ve ağızları açık bırakan senaryoyu göz ardı ettiğinizde bu karakterlerin tasarım müşterilerinin dramatik bir temsili olduğunu görebilirsiniz. Ve işte o liste…

1-Daenerys Targaryen, sabırsız ve fevri

Daenerys Targaryen şovun merkezi karakterlerinden biri ve yıkılmaz karakterinin sabırsız ve fevri işlemelerini gözden kaçırmak hayli güç. Buna benzer olarak, tasarım müşterilerinin bir işi tamamlamak konusunda sabırsız olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Bu Targaryen müşterileri çabuk karar verirler ve bir sunumu fevri bir şekilde reddetmeye de yatkın olurlar. Teslim tarihi anlayışları da sabırları gibi çok kısa sürede, hatta dün bitmiştir…

Ancak Daenerys’in ejderhaları gibi bu müşterilerin de keyif veren yanları vardır; ödemelerinde eli bol ve adaletlidirler.

2-Tyrion Lannister, sakin ve bilge

Dizinin en ilginç karakterlerinden biri olan Tyrion Lannister karşılaştığı her durumda kendinde ve anlayışlı olmasıyla akıllarda kalıyor (bir durum hariç)…

Bu tanımlamadaki müşteriler de en çok kendi markalarının iletişimi konusuna kafa yoran ve sektörde başkalarının ne yaptığını kulak asmayan kişilerdir. Lannister müşterilerle anlamlı koşullar sunmak kaydıyla tasarımınız ve teslim tarihleri konusunda anlaşabilirsiniz.

Ancak bu müşterilerin kelimelerle araları çok iyi olduğundan yaptığınız münazaralarda üste çıkabilirler ve aynı Tyrion gibi geciken ödemeler konusunda süreç boyunca gösterdikleri ketumluğu göstermezler.

3-Sansa Stark, vurgun yemiş

En büyük Stark kızı Sansa’nın dizinin başından beri başına gelmeyen kalmadı diyebiliriz. Sansa’nın başına gelenlerden sonraki tavrı gibi, profesyonellikten uzak tasarımcıların ellerine düşmüş müşteriler de elbet tasarım şirketlerine önyargıyla yaklaşırlar. Tasarımcılar her ne kadar önceki işlerdeki sorunları kolayca fark edip ortadan kaldırabilecek olsalar da, Sansa müşterilerine, marka değeri bu profesyonellikten uzak işler yüzünden düştüğü için “güvenli” olmayan projeleri kabul ettirmek hayli zordur.

4-Arya Stark, öfkeli ve kendi kurallarını kendi yaratan

Stark kızlarının en genci Arya Stark etrafına karşı öfkeli olmasıyla bilinir. Bu kategorideki müşteriler sektörde hayatta kalmaya çok önem verirler ve rakiplerinin işlerini çok iyi takip ederler.

Bu müşterilerin size rakiplerinin iletişim tasarımlarını getirip o işten çok daha farklı ve bir o kadar daha müthiş bir tasarım yapmanızı isteyip olası rakipleri ortadan kaldırmanızı talep etmelerini bekleyebilirsiniz. Üstüne üstlük bu müşteriler maceraperesttir ve marka değerlerine katkısı olduğu sürece her türlü konsepte, ne kadar cesur olursa olsun, onay verirler.

5-Stannis Baratheon, kör koyun

Çekici danışmanının etkisinden çıkamayan Stannis Baratheon onu tahta çıkmaya yaklaştıracağını düşündüğü her fikri kabul etmesiyle bilinir.

Baratheon’un bu huyu iletişim menajerine çok bağlı olan müşterileri andırıyor diyebiliriz. Bu müşterilere direkt olarak ulaşmaya çalıştığınızda bile sizden iletişim menajerleriyle iletişim kurmanızı isterler.

Bu tür durumlarda danışmanın da yardımı olduğu söylenemez, öyle ki siz müşterinizle direkt iletişim kurmayın diye ellerinden geleni yaparlar. Bitmedi! Bu tür müşterilerin aynı zamanda sizi uzun saatler boyunca çalıştırmak gibi huyları vardır ve bu çabanızın karşılığında size hak ettiğiniz meblağı ödemezler.

6-Jon Snow, hiçbir şey bilmeyen

Dizinin bir başka merkezi karakterlerinden olan Jon Snow, Game of Thrones diyarının en uç köşesinde yaşayan ve ne kökleri ne de gerçek dünyada olan bitenler hakkında bir fikre sahip olmayan karakterimiz.

Jon Snow kategorisine düşen müşteriler de iletişimlerinin nasıl yapılması gerektiğini bilmiyorlar… Son dönemin yükselen trendleri hakkında bir fikre sahip olmadıkları gibi aynı bilgisizlik rakiplerinin yaptıkları işler için de geçerli.

Onlara tasarımlarınızı gösterdiğinizde kafaları karışır ve kararsız kalırlar, bu yüzden değişim ardına değişim talep ederler. Toplantıda bir brief verirken, ertesi gün attıkları bir e-mail ile o brief’in belki de zıttı bir tasarım görmek isterler. Ödeme zamanı geldiğinde finans departmanlarına yolladığınız faturanız hakkında bilgi almak istediğinizde, onlar da aslında bu süreçte pek yetkin olmadıklarını söyleyebilirler…

 

Kaynak: hongkiat.com

İLGİLİ HABERLER