Ferrero’nun başı Türkiye’de fındık toplayan çocuk işçiler nedeniyle dertte

İtalyan çikolata üreticisi Ferrero, Türkiye’den satın aldığı fındıkların çocuk işçiler tarafından toplandığı yolundaki şikayetlerle ilgili harekete geçtiğini belirtti. Konuyla ilgili Guardian gazetesine konuşan Ferrero sözcüsü üretim aşamasındaki insan hakları ihlalleriyle ilgili “sıfır tolerans” göstereceğini bildirdi.

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’de Çocuk Hakları Merkezi’nin, fındık tarlalarındaki çocuk işçilerle ilgili saptamalarını ve “Ferrero Rocher” markası ürünü için Türkiye’den önemli miktarda fındık alan İtalyan çikolata firmasının görüşlerini sayfalarına taşıdı.

1946 yılında kurulan ve yaklaşık 30 bin kişinin çalıştığı Ferrero, dünyanın üçüncü büyük çikolata ürünleri imalatçısı olarak biliniyor. Şirket 2018 yılında cirosunu 10,7 milyar dolara çıkardı.

Türkiye’den satın alınan fındıkların çocuk işçiler tarafından toplandığı yolundaki şikayetle ilgili Ferrero yönetimi, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, üretim aşamasındaki insan hakları ihlalleriyle ilgili “sıfır tolerans” göstereceğini bildirdi.

Ferrero sözcüsü “Ferrero, fındık tedarik zincirindeki daha iyi istihdam uygulamaları da dahil olmak üzere etik uygulamaları çok ciddiye alıyor. Değer zincirimiz boyunca her türlü insan hakları ihlaline karşı sıfır toleransımız var.” dedi. Ferrero’nun fındıklarını 2020 yılına kadar yüzde 100 izlenebilir hale getirmeyi hedeflediklerini söyleyen marka temsilcisi şirketin şu anda kullandığı fındığın yaklaşık yüzde 49’unu izlediğini söyledi.

Şirketin, özellikle Noel döneminde çok fazla satılan Ferrero Rocher markası çikolata ürünleri için kullandığı fındığın yüzde 30’unu Türkiye’den satın aldığı biliniyor.

Türkiye’de Çocuk Hakları Merkezi’ne göre, 2018 yılında 67 çocuk ve ergen iş kazasında hayatını kaybetti.

Kaynak: Guardian gazetesi

İLGİLİ HABERLER