Facebook’tan ırkçı paylaşımlara yasak geldi

 

Mark Zuckerberg, Avrupa turu için gittiği Almanya’da sosyal medya platformu’na katıldı.

Zuckerberg, patformda Facebook kullanıcılarının sorularını yanıtladı. İki günlük Berlin ziyaretinde, Başbakanlık Bakanı Peter Altmeier ile Facebook’taki nefret içerikli paylaşımların engellenmesine yönelik beklentileri konuştu.

Mark Zuckerberg bugün, yeri son ana kadar gizli tutulan ve bu sabah Berlin’deki Town-Hallde düzenleneceği açıklanan etkinlikte, önceden Facebook üzerinden yapılan başvurular arasından seçilen Facebook kulllanıcılarının yine önceden belirlenen sorularını yanıtladı.

Zuckerberg’in ırkçılık konusundaki sorulara cevabı “Facebook henüz mükemmel değil”  şeklinde oldu. Ayrıca Facebook’ta bundan sonra ırkçı paylaşımlara yer olmadığını da belirtti.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e, avukat Christian Solmecke ve Chan-jo Jun, Facebook’taki ırkçı paylaşımları engellemediği sebebiyle dava açtı. Dava dosyasında 300ün üzerinde ırkçı paylaşım bulunuyor.

Dava kapsamında, Alman yasalarına göre, ırkçı paylaşımlardan sorumlu olanlar yalnızca onları sayfalarında paylaşanlar değil. Yayılmasını sağlayanlar için de aynı durum geçerli.

Kaynak: CNN Türk

 

İLGİLİ HABERLER