Elektronik ticarette kurallar değişiyor

E-ticarete artan rağbetle birlikte çarşı pazar iyice karıştı. Apple kutularından çıkan oyun hamurları, ya da sipariş edilen ürünün gerçeği yansıtmaması gibi sorunların ardından Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre, Türkiye’de adreslere teslimat yapan yerli ve yabancı markalardan Türkiye’de ikamet eden bir hizmet sağlayıcısı açması istenecek. Yani online alışveriş sitelerinin, artık platformunda bulunan ürünlerin güvenliği konusunda bir yükümlülüğü olmayacak!

Denetleyici kurumlar, internetten satılan ürünleri müşteri gibi satın alarak, numune elde edip inceleyebilecek. Yetkili denetim kurumları tarafından uygun bulunmayan ürünlerin satıcı tarafından kaldırılmaması durumunda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aracılığıyla ürünün satışları durdurulabilecek.

Ayrıca internetten vb. kanallardan satış yapan yerli yabancı tüm platformlar, Türkçe satış ve Türkiye’deki adreslere gönderim yapması halinde Türkiye’de yerleşik hizmet sağlayıcısı bulundurmak zorunda olacak. Ürünün üzerinde, ambalajında ve kargolarda temsilcinin ismi, unvanı, açık adresi ve iletişim bilgileri yer alacak.

Ürün güvenliği elektronik alışveriş sitelerinin yükümlülüğünde olmayacak. Fakat platformların uygunsuz bulduğu bir ürün olduğunda ürünü kaldırma hakkı baki kalacak.

Görüşe açılan Ticaret Bakanlığı taslağı henüz yasal olarak yürürlüğe girmedi.

İLGİLİ HABERLER