Black Friday tamam da indirimler nerede?

Black Friday indirimlerinin nabzını tutan Black Friday Challenge serisinin 5. gününde ilginç veriler çıkıyor karşımıza. Marketing Türkiye için Akademetre’nin Vanilla Price paneliyle yaptığı analizlere göre 27 Kasım’a bir hafta kala, 20 Kasım’da online pazar yerlerinde toplam 59.920 ürün indirimli fiyatlarla satışa sunuldu. Ancak pazar yerleri arasında pek de dengeli bir indirim dağılımı yok. Analizlere göre indirim kampanyalarının yüzde 98’i Trendyol ve Hepsiburada’da tüketicilerle buluşuyor… İncelenen diğer iki pazar yeri; Amazon ve n11’de ise toplamda 650 üründe indirim görülüyor. Üstelik rakamlar Black Friday öncesi dönemle karşılaştırıldığında öyle reklamlarda abartıldığı oranlarda indirimlerin de olmadığı görülüyor. Bu durum akıllara doğal olarak bir soruyu getiriyor; “Black Friday burada, peki İndirimler nerede?”. 

Black Friday Challenge Day 5: 20 Kasım verileri:

Online pazar yerleri bazında kampanya sayısı ve oranları

Black Friday Challenge’ın 5. gününde toplam 59.920 üründe kampanya tespit edilirken bu kampanyaların yüzde 98’ini Trendyol ve Hepsiburada’nın sunduğu gözlemleniyor. Trendyol 34.106 fırsat ürünüyle yarışın 5. gününde de zirveyi bırakmazken en yakın rakibi Hepsiburada ise 25.164 üründe indirim sundu.

Kategori bazında kampanyalı ürün sayıları ve oranları

Toplamda 59.920 ürünün indirimli fiyatlarla satışa sunulduğu 20 Kasım’da indirimlerin yarısından çoğu “Moda” kategorisinde gerçekleşmiş. Anne, Bebek, Oyuncak kategorisiyse indirimlerin dörtte birini oluşturuyor. Toplamda yalnızca 14 üründe indirim görülen Bilgisayar kategorisi ise listenin son sırasında yer alıyor.

Kategori bazında kampanyalı ürünlerin indirim oranları

Moda kategorisi en yüksek indirim sayısına sahip olduğu gibi yüzde 26,8’lik oranıyla da en yüksek indirim oranına sahip kategori olarak öne çıkıyor. Yarışın 5. gününde yüzde 20’nin üzerinde yalnızca iki kategoride indirim oranı görülürken ortalama yüzde 20,6 indirim uygulanan Bilgisayar kategorisinde toplamda 14 ürünün yer aldığını hatırlatmakta fayda var.

Pazar yerleri bazında ortalama indirim oranları

Günün en yüksek indirim oranına sahip pazar yeri aynı zamanda en fazla sayıda indirimli ürün fırsatı sunan Trendyol. Toplamda 25.164 ürünü indirimde olan Hepsiburada’da ortalama indirim oranı ise yüzde 14,4. Amazon kampanyalar kapsamında 342 ürününü tüketiciye ortalama yüzde 20,3 indirimle sunarken n11’de 308 ürün yüzde 11 indirim ortalamasıyla boy göstermiş.

Black Friday Challenge’da 19 Kasım’ın incelemesine BURADAN ulaşabilirsiniz…

İLGİLİ HABERLER