Black Friday Challenge Day 4: Stratejik ayak oyunları

Black Friday’in nabzını dördüncü gününde de tutmaya devam ediyoruz. Görülüyor ki, Online Pazar Yerleri günlük olarak değişen indirim stratejileri uyguluyor. Tablolarda dikkat edilmesi gereken her bir Pazar yerinin farklı sayıda olan indirim yapılan ürün adedi ve indirim oranının bu adet dikkate alınmaksızın yapılan hesaplamanın yanıltıcı olması.  Bugüne değin indirim oranı açısından listenin son sırasında olan n11, 571 ürünle girdiği yarışta 19 Kasımın “indirim oranı şampiyonu” olması. Bu arada indim yapılan ürün sayısı itibarıyla Trendyol’un 34.165, Hepsiburada’nın 25.164 adet olduğunun altını çizelim.

Black Friday Challenge Day 4’ün 19 Kasım verileri ise işte burada:

Online pazar yerleri bazında kampanya sayısı 

Black Friday Challenge’ın 4. gününde toplam 60.097 üründe kampanya tespit edilirken Trendyol zirveyi bırakmamak konusunda ısrarcı. Bir gün öncesinin verileriyle kıyaslandığında Trendyol’un hala ilk sırada olmasına rağmen kampanyalar içerisindeki payının düştüğünü görüyoruz. Bunun temel sebebi, Hepsiburada’nın indirimli ürün sayısını artırmış olması.

Kategori bazında kampanyalı ürün sayıları

İlk üç günde olduğu gibi Black Friday Challenge’ın dördüncü gününde de Moda en çok indirimli ürüne sahip kategori oldu. Listede dikkat çeken bir başka kalem ise Spor ve Outdoor kategorisinde artan indirimli ürünlerin sayısı oldu. Moda kategorisi, bütün kampanyalar içerisinde yüzde 53,7 ile en fazla payı alırken, ikinci sırada yüzde 25,7’lik payla Anne, Bebek, Oyuncak kategorisi geliyor. Özetle bu iki kategori tüm kampanyaların neredeyse yüzde 80’inini oluşturuyor.

Kategori bazında kampanyalı ürünlerin indirim oranları

Kategori bazında kampanyalı ürünlerin indirim oranlarını incelediğimizde hem indirimli ürün sayısının fazlalığı hem de indirim oranlarındaki yükseklikle Moda, Bilgisayar ve Anne, Bebek, Oyuncak kategorisi ön plana çıkıyor. Tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir diğeri indirimli ürün sayısının 2. en yüksek olduğu Spor ve Outdoor kategorisinde en düşük indirim oranının uygulanıyor olması…

Pazar Yerleri bazında ortalama indirim oranları

n11 ve Trendyol günün yüzde 20 üzerinde indirim sunan iki Pazar Yeri olarak öne çıkarken, n11 yüzde 31,4’lük indirim oranıyla liderliğe oturdu.

Black Friday Challenge’da 18 Kasım’ın incelemesine BURADAN ulaşabilirsiniz…

İLGİLİ HABERLER