Trendyol orantısız güç kullanıyor!

Black Friday artık tek bir günden fazlası. Tüketiciler farklı kategorilerde fırsatların peşine düşerken Online Pazar Yerlerinin birbiriyle girdiği rekabet de hız kesmeden devam ediyor. Marketing Türkiye’nin “Black Friday Challenge” serisinde 3. gününde Akademetre Vanılla Price 18 Kasım kampanya çılgınlığını verilere döktü. Trendyol yüzde 70,9’luk payla en fazla kampanya gerçekleştiren online pazar yeri olarak öne çıkarken Amazon ilk üç günün en geriden gelen yarışmacısı oldu.

Black Friday Challenge Day 3: 18 Kasım

Online pazar yerleri bazında kampanya sayısı

18.11.2020’de 49.244 üründe kampanya yapılmış. Bir gün öncesinin verileriyle kıyaslandığında toplam kampanya sayısında düşüş görülüyor. Son üç günün verileriyle kıyasladığımızda ise Trendyol’un zirveyi yine kaptırmadığı dikkat çekiyor.

Online pazar yerlerinin toplam kampanyalar içerisindeki payı

Trendyol, 18 Kasım’da ulaştığı yüzde 70,9’luk payla son üç günlük liderliğini korudu.

Kategori bazında kampanyalı ürün sayıları 

Black Friday Challenge Day 3’de “Moda” kategorisi açık ara farkla yerini korumaya devam etti ve bütün kampanyalar içerisinde yüzde 74,5 ile en fazla payı aldı. İkinci sırada yüzde 11,6’lık payla “Anne, Bebek, Oyuncak” kategorisi izledi.

Kategori bazında kampanyalı ürünlerin indirim oranları

Yarışın 3’üncü gününde indirim oranının en fazla olduğu kategori ürün adedi düşük olmasına rağmen “Süpermarket” olarak tespit edildi. Yüzde 20’nin üzerinde indirim gerçekleşen diğer kategoriler “Süpermarket”, “Anne, Bebek, Oyuncak”, “Sağlık ve Kişisel Bakım”, “Moda”, “Bilgisayar” ve “Ev-Yaşam” kategorileri oldu.

Pazar yerleri bazında ortalama indirim oranları

18 Kasım’da incelenen Dijital Pazar Yerlerinde gerçekleştirilen indirimlerin ortalaması yüzde 23,7 olurken Trendyol’da gerçekleştirilen kampanyalarda indirim oranının diğerlerinden daha yüksek olduğu görülüyor.

Black Friday Challenge’da 17 Kasım’ın incelemesine BURADAN ulaşabilirsiniz…

İLGİLİ HABERLER