İndirimler kapıştı; Hepsiburada makası daraltıyor!

Black Friday Challenge’ta bugün 17 Kasım verileri var…

Marketing Türkiye rekabetin acımasızlaştığı e-ticaret savaşlarında kıran kırana mücadele eden “ Online Pazar Yerlerinin” performansını ve ekran gerisinde neler olduğunu Black Friday özelinde Akademetre Vanilla Price robotlarıyla mercek altına aldı.

Araştırmanın ikinci gününde indirimli ürün sayısında neredeyse yüzde 50 artış var. Kategori bazında “Moda” indirimin zirvesini kaptırmazken öte yandan pazar yeri bazında ortalama indirim oranlarına baktığımızda sıralama tamamen değişmiş görünüyor. Araştırmanın detayları ise şöyle:

Black Friday Challange Day 2: 17 Kasım

Online pazar yerleri bazında kampanya sayısı

17.11.2020 tarihinde Black Friday kampanyaları kapsamında toplam 66.620 üründe kampanya tespit edildi. En fazla kampanyalı ürünü sunan yine Trendyol olurken, bir önceki güne nazaran Hepsiburada’nın da makası daralttığı gözlemleniyor.

Online pazar yerlerinin toplam kampanyalar içerisinde payı

Trendyol, 17.11.2020 tarihinde gerçekleştirilen kampanyalardan yüzde 52,4’lük pay alırken, Hepsiburada, yüzde 46,7’lik payla ikinci sırada.

Kategori bazında kampanyalı ürün sayıları

Black Friday’de 17.11.2020 tarihinde de yine en fazla kampanyanın moda kategorisinde olduğu tespit edilmiş. Bir önceki güne kıyasla dikkat çeken bulgu ise “Anne, Bebek, Oyuncak” ve “Kişisel Bakım ve Kozmetik” kategorilerinde on bin ürün üzerinde artışın olması.

Kategorilerin toplam kampanyalar içerisindeki payı

17.11.2020 tarihinde moda, bütün kampanyalar içerisinde yüzde 49,2 ile en fazla payı alıyor. İkinci sırada ise yüzde 26,2’lik pay ile “Anne, Bebek, Oyuncak” kategorisi onu izliyor.

Kategori bazında kampanyalı ürünlerin indirim oranları

17.11.2020 tarihinde Black Friday kapsamında indirim oranının en fazla olduğu kategori “Sağlık ve Kişisel Bakım” olarak tespit edilmiş. Bu kategoride kampanyalı ürün sayısı düşük olmasına rağmen yüksek bir indirim oranına sahip. Öte yandan Süpermarket ve İndirimli Ürünlerin neredeyse yarısını kapsayan moda kategorisinde yüzde 20’nin üzerinde indirim gerçekleşmiş.

Pazar yerleri bazında ortalama indirim oranları

17.11.2020 tarihinde N11, Trendyol ve Amazon’da yüzde 20’nin üzerinde indirim gerçekleşmiş. Online Pazar Yerlerinde ortalama indirim oranı yüzde 19,0 olarak tespit edilirken günün lideri n11 olmuş.

Black Friday Challange’da 16 Kasım’ın incelemesini de BURADAN okuyabilirsiniz…

İLGİLİ HABERLER