Araba yok, para da yok: Tesla iflasın eşiğine nasıl geldi?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dünyaca ünlü elektrikli otomobil firması Tesla’nın kredi notunu düşürdü. Elon Musk’ın şirketinin hisseleri bu haber üzerine hızlı bir düşüş yaşıyor. Uzmanlara göre Tesla iflasın eşiğinde; söz verdiği arabaları piyasaya henüz süremeyen şirketin 3 aylık parası kaldı…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in elektrikli otomobil üretim şirketi Tesla’nın kredi notunu düşürmesiyle şirketin hisseleri hızlı bir şekilde değer kaybına uğradı.

Sputnik’te yer alan habere göre yatırımcılar elektrikli otomobil üreticisinin hisselerinden kurtulmaya çalışıyor, hedge fonları yöneticileriyse şirketin birkaç ay içerisinde iflas edeceği uyarısında bulundu.

Bir türlü kâra geçemedi

Geçtiğimiz yıllarda üretilen Tesla Roadster, Tesla Model S, Tesla Model X adlı süper pahalı spor araçlarından zarar eden şirketin CEO’su Musk, geniş kitlelere hitap edecek bir otomobili geliştirme planları yapıyordu. Fiyatı 35 bin dolar olarak öngörülen ve geçtiğimiz Temmuz ayında seri üretimine başlanan Tesla Model 3 aracı, tam da bu beklentileri karşılayacak bir otomobildi.

Üretimin başlamasına 6 ay kala yeni araç için büyük sıralar oluştu. Hisseleri hızla yükselmeye başlayan Tesla’nın piyasa değeri, Ford ve General Motors gibi küresel otomobil piyasasının büyük ve başarılı aktörlerinin değerini aştı. Musk, geçtiğimiz yıl Model 3 otomobilinden 20 bin adet üretme ve piyasaya sürme sözü vermişti. Ancak mali raporu gören yatırımcıların korktuğu başına geldi. Belgeye göre üretilen araç sayısı 360 ile sınırlı kalmış, şirketin uğradığı zararsa 2,2 milyar dolar olarak belirtilmişti.

Musk, işleri “en kısa zamanda” yoluna koyup Mart ayına kadar Model 3 üretimini haftada 3-5 bin adede çıkarma sözü verse de hiç kimse buna inanmadı. Uzmanlar geçen yılın sonunda durumu düzeltmenin teknik açıdan mümkün olmadığını belirterek Model 3 üretimin başarısızlığa uğradığı kabul edilmişti.

Piyasa değeri üzerinden “hype” yaratıldı

Geçtiğimiz nisanda Tesla’nın piyasa değeri 50 milyar doları aştığında analistler şirketin değerinin gereğinden fazla şişirildiği, gerçek değerininse birkaç milyar dolar olduğu konusunda uyarmıştı. Vilas Capital Management yatırım fonu analisti John C. Thompson, “Şirketlerin kâr etmeleri gerekiyor, bu şirketteyse kârdan eser bile yok. Bundan daha anlamsız bir şey görmedim” değerlendirmesinde bulundu.

Fonun değerlendirmesine göre Tesla’nın, sadece önümüzdeki 18 ayda işletme kayıplarını, sermaye harcamalarını, borç ödemelerini ve işletme sermayesi ikmalini finanse etmek için yaklaşık 8 milyar dolara ihtiyacı olacak.

Para da yok araba da

Oysa şirketin parası kalmadı ve Model 3 teslimatlarındaki gecikme, Model S ve Nodel X’e olan talebin azalması, ayrıca Tesla’nın kredi notunun ileride daha da düşürülme ihtimali dikkate alındığında mali kaynağın bulunması da çok zor görünüyor. Analistler, Musk’ın şirketi dönüşü olmayan bir noktaya getirdiği görüşünde.

Vilas Capital Management, müşterilerini Tesla’nın “geri dönüşü olmayacak şekilde iflasın eşiğinde olduğu” konusunda uyarırken yatırım yöneticileri, Tesla’nın parasının 3 ay sonra tükeneceğini öngörüyor.

Kaynak: Sputnik

İLGİLİ HABERLER