Apple, fotoğraf paylaşımını kolaylaştırmak için yüz tanıma teknolojisine yatırım yapıyor

Arkadaşlarınızla birlikte çekildiğiniz fotoğrafların paylaşımını daha da kolaylaştırmak adına Apple bir yüz tanıma sistemi üzerinde çalışıyor. Yeni bir paylaşım sistemi geliştiren Apple, bu sayede fotoğrafta bulunan insanların yüzünü tanıyarak onlara fotoğrafları otomatik gönderecek. 

Dün AppleInsider tarafından ortaya çıkartılan teknolojinin patenti “dijital görselleri göndermek için sistem ve metodlar” olarak isimlendirilmiş durumda.

Patentin taslak çizimleri de paylaşılan haberde telefonun kullanıcısının kişi rehberinde bulunan arkadaşlarının yüzleri ile eşleştirme sistemi uygulanıyor. Grupça çekilmiş bir fotoğrafı herkesle tek tek paylaşmak yerine yüz tanıma sistemiyle birlikte Apple bu işi otomatik olarak yapmayı amaçlıyor.

iCloud’da bulunan fotoğraflarla eşlenen kişilere email, sms ya da farklı kanallardan fotoğrafları hızlı bir şekilde göndermek mümkün olacak gibi görünüyor.

Photos for Mac için hali hazırda bir yüz tanıma sistemi geliştiren Apple, bu sayede fotoğraf koleksiyonlarını yüzlere ve haliyle de kişilere göre sıralayabiliyor.

İLGİLİ HABERLER