Annelerimizi daha çok seviyoruz

Tüketicilerin Anneler Günü ve Babalar Günü alışkanlıklarını araştıran Related Digital: İnternet ve sosyal medya kullanıcıları Anneler Günü’ne daha fazla ilgi gösteriyor.

Yılın en özel iki günü, Anneler Günü ve Babalar Günü’nün geri kalmasıyla birlikte, dijital pazarlama kampanyalarının karnesi de netleşti. Omnichannel pazarlama otomasyonu platformu Related Digital, bu iki özel günde e-posta üzerinden yapılan dijital pazarlama kampanyalarını değerlendirdi ve Anneler Günü için yüzde 66 oranında daha fazla kampanya yapıldığını belirledi.

Anneler Günü için geri dönüşler yüzde 150 daha fazla
Markalar Anneler Günü’nde müşterilerine yüzde 130 oranında daha fazla e-posta gönderirken, Related Digital verilerine göre tüketiciler Anneler Günü kampanya mesajlarını Babalar Günü’ne oranla yüzde 11 daha fazla okudu. Gelen kampanya mesajlarına tıklama oranındaki fark yüzde 140’a ulaştı. Anneler Günü için düzenlenen kampanyalarda hedef kitleden alınan geri dönüşler ise yüzde 150 daha fazla oldu.

Annelere çanta, babalara cüzdan
Anneler Günü ve Babalar Günü’nde düzenlenen dijital pazarlama kampanyalarında en çok kullanılan sözcük “İndirim” olurken, tüketicilere iki özel günde önerilen hediyeler arasındaki farklılıklar da dikkat çekiyor. Markaların genel ve kişiye özel olarak düzenlediği kampanyalarda anneler için en çok tavsiye edilen hediyeler Çanta, Çiçek, İç Giyim, Ayakkabı, Kahvaltı, Tatil, Parfüm, Güneş Gözlüğü, Takı ve Kahvaltı olarak sıralanıyor. Markaların babalar için en çok önerdiği 10 hediye ise şöyle: Cüzdan, Cep Telefonu, Gömlek, Kravat, Kitap, T-shirt, Parfüm, Bilgisayar, Saat, Ayakkabı.

Anne ve babalar sosyal medyanın “kahramanı” oldu
Related Digital çatısı altında ileri düzey sosyal medya takip ve yönetim hizmetleri sunan  Semanticum, kullanıcıların bu iki özel güne ilişkin sosyal medya alışkanlıklarını araştırdı. Semanticum, Anneler Günü ve Babalar Günü’nde sosyal ağlarda yapılan paylaşımlarda en sık kullanılan ifadenin “Kahramanım” olduğunu belirledi.

Anneler ve babalar herkesin kahramanı olsa da, iki ayrı günde gerçekleşen sosyal medya paylaşımlarının yoğunluğu belirgin farklılıklar gösteriyor. Related Digital, Anneler Günü’nde Babalar Günü’ne oranla yüzde 52 daha fazla sosyal medya paylaşımı yapıldığını açıkladı ve sosyal medya kullanıcılarının Anneler Günü’nden yaklaşık iki kat daha fazla bahsettiğini ekledi.

İLGİLİ HABERLER