“ABC ile Yerli Yerinde” projesiyle kadınlar çalışacak, çürüyen “taflan” ekonomiye kazandırılacak

ABC Deterjan 2017 yılında başlattığı “Yerli Yerinde” projesini büyütme hedefiyle; Tarım ve Orman Bakanlığı, Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği (PERÜKDER) iş birliğiyle gerçekleştirdiği Ordu Perşembe’deki tesis hizmete giriyor. ABC Deterjan ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği bu üretim modeliyle kadınlar hem meslek sahibi yapılıyor hem de yerel değerlere odaklanarak bölgesel kalkınmaya katkıda bulunuluyor.

ABC Deterjan kadın çiftçiler üzerinden kırsal kalkınma stratejisine dayalı Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesiyle her yıl farklı bir bölgede farklı bir tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmeye destek veriyor. Geçtiğimiz sefer Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde kadın çiftçilerle safran yetiştirmeye katkıyla başlayan Yerli Yerinde projesinde bu yıl Ordu Perşembe ilçesinde taflan bitkisine destek verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak yürütülecek proje kapsamında yaklaşık 50 kadın çiftçi gelir elde edecek.

Temizliğin ABC’si sloganıyla tüketicilere ulaşan Türkiye’nin 35 yıllık markası ABC Deterjan, 2017 yılında başlattığı Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi Yerli Yerinde için bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı ve Perşembe Üretici Kadınlar Derneği ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında Ordu’nun Perşembe ilçesinde minimum 50 kadının üretim yapması hedefiyle yola çıkılan Meyve Kurutma Ünitesi’ni hizmete sokuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürütülen iş birliği sayesinde özel sektör – sivil toplum örgütü – kamu ilişkilerinde örnek teşkil edebilecek bir ortak çalışmaya imza atılıyor.

“Taflan çürümesin ekonomiye katkı sağlansın”

Proje kapsamında Ordu’nun Perşembe ilçesinde pek çok yaygın alanda özellikle fındık bahçeleri arasında bulunan ve ziyan olan taflanlar toplanacak, kurutma ünitesinde değerlendirilecek. Taflanın yanı sıra bahçelerde yerlere dökülerek ziyan olan ve çürümeye terk edilen pek çok meyve de işlenerek ekonomiye kazandırılacak. Özellikle elma ve son dönemde Karadeniz’in gözde meyvelerinden kivi ziyan olanlar arasında sayılabilir. Bu sayede yılda yaklaşık toplam 400 ton meyve değerlendirilmiş olacak. 2020 hedefi 400 ton olarak belirlenen tesis 2021 yılında 500 ton, 2025 yılında ise 1.000 ton meyve değerlendirme hedefiyle yola çıkıyor. Bölgede yıllık ortalama 500 ton elde edilen taflanın 20 tonluk kısmı; değerlendirmede ilk hedef arasında yer alıyor.

“Özel Sektör İş Birliğini Önemsiyoruz…”

Konu ile ilgili konuşan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz “Bakanlığımızdan geçtiğimiz yıl ilimizde bir kurutma tesisi yapılması konusunda talepte bulunduk. Bu talebimizle ilgili bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmeler esnasında ABC Deterjan’ın da böyle bir iş birliği talebiyle Bakanlığımıza ulaştığını duyunca iyi olacak hastanın doktor ayağına geldi diye düşündük ve derhal çalışmalara başladık. Ordu bu zamana kadar hep fındık ile anıldı, bundan sonra taflan ile de anılacak” dedi.

2025 yılına kadar 100 kadın istihdam etmeyi hedefliyoruz

Perşembe Üretici Kadınlar Derneği (PERÜKDER) Başkanı Elif Saka ise pojeyle ilgili şunları söyledi: “ABC Deterjan ile yoğun bir çalışma dönemine girdik. Binamızı tamamladık, meyve değerlendirilebilecek hale getirdik. Üretim modelinde yer alan kadınların her ay yaklaşık 1.000 TL. ila 2.000 TL civarında bir ücret kazanması öngörülüyor. Değerlendirilen taflanlardan ise yıllık yaklaşık 300 – 400 bin TL.lik gelir sağlanması hedefleniyor. Diğer meyvelerin de oluşturacağı değer ile bu rakam çok daha yukarılara çıkacaktır. Bu gelirin tümü bu modelin işleyişi ve projenin devamlılığı için kullanılacak. Buradan ilk yıl olan 2020 için 50 kadınımıza iş gücü oluşturmayı hedefliyoruz. Bu sayı yıllar içinde artarak sürecek. 2025 yılına kadar 100 kadın çalışan hedefliyoruz.”

Hedef her yıl farklı bir tıbbi ve aromatik bitki…

ABC Deterjan Pazarlama Müdürü Deniz Özyer ise yaptığı konuşmada “ABC ile Yerli Yerinde projesi kapsamında ilk yıl Osmaniye’deki safran çalışmamızı bu yıl Ordu’da taflan ile devam ettiriyoruz. KSS projelerinde başlamak güzel ancak devamlı ve sürdürülebilir hale getirmek çok daha güzel. Sürdürülebilirliği sağlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kapısını çaldık. Hem kadının emeğini değerlendirip istihdam yaratan hem de bölgesel kalkınmaya destek vermek markamız için gurur verici bir şey. Bu yıl da 50 kadına istihdam sağlamak bizim için çok kıymetli. Önümüzdeki yıl başka bir bölgede başka bir tıbbi ve aromatik bitki ile karşınızda olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

İLGİLİ HABERLER