55 yaş üstü kişilerin yalnızca yüzde 49’u internet alışverişinde güvenliği önemsiyor…

Kaspersky Lab ve B2B International’ın en son araştırması 55 yaş üstü insanların internet alışkanlıklarıyla ilgili endişeleri ortaya koydu. “Daha yaşlı ve daha tecrübeli 55 üstü insanların internetteki güvenliklerine genel bir bakış” adlı araştırmanın sonuçları, bu yaş grubundaki kişilerin internette güvenli olmayan şekillerde var olduklarını ve genelde dolandırıcılık kurbanı olduklarını gösteriyor.

Sonuçlar endişe verici, çünkü dünyadaki 12 bin 546 internet kullanıcısının katıldığı araştırma, eski jenerasyonun siber suçlular için aslında oldukça çekici hedefler olduğunu öne sürüyor. İnternetteyken pek çok 55 yaş üstü insan, kendilerini ve önem verdikleri şeyleri siber suçlulardan düzgün bir şekilde korumadan alışveriş yapıyor, banka işlemleri gerçekleştiriyor ve sevdikleriyle iletişime geçiyor.

55 yaş üstü kişiler mobil cihazda güvenlik yazılımını önemsemiyor

Bu yaş grubunun bilgisayarlarına güvenlik yazılımları yüklemelerinin daha muhtemel olmasına rağmen, aynısını mobil cihazlarda daha az yapmaya meyilliler ve internette güvenli kalabilmek için alışkanlıklarını daha az değiştiriyorlar. Örneğin, diğer yaş gruplarına göre sosyal medyada ve tarayıcılarında yüksek güvenlik ayarlarını daha az kullanıyorlar (yüzde 38’e karşılık yüzde 30). Ayrıca cihazlarla birlikte gelen “cihazımı bul” gibi güvenlik özelliklerini ve VPN’i daha az kullanıyorlar. Oran tüm yaşlardaki kullanıcılarda sırayla yüzde 42 ve yüzde 16 iken, bu yaş grubunda yüzde 28 ve yüzde 10.

Eski jenerasyon interneti hayatlarının pek çok alanında kullanıyor ve böylece önlem almadan internete girdikçe siber suçlular için açık verme ihtimallerini artırıyorlar.

İnterneti e-posta ve banka işlemleri için kullanıyor

55 yaş üstü kişilerin yüzde 94’ü düzenli olarak e-posta kullanıyor yani interneti başkalarıyla iletişime geçmek için kullanıyorlar. Aynı zamanda günlük işleri halletmek için de internete giriyorlar. Bu yaş grubu internette finansal işlemler gerçekleştirmeye daha çok meyilli. 55 yaş üstü kişilerin yüzde 90’ından fazlası internette bankacılık işlemleri gerçekleştiriyor. Tüm yaş grupları incelendiğinde bu oran ortalama yüzde 84.

Eski jenerasyonun yüzde 40’ı herkese açık alanda finansal bilgilerini paylaşıyor

Yine de tüm bunlara rağmen 55 yaş üstü kişilerin yalnızca yarısı (yüzde 49) internette alışveriş yaparken güvenliklerini önemsiyor ve çoğunluğu (yüzde 86) sibersuçlular için hedef olduklarını düşünmüyor. Endişe verici olan bir başka nokta ise, bu kişilerin dörtte biri (yüzde 40) herkese açık etki alanlarında (domain) finansal bilgiler paylaşarak kendilerini riske atıyor. Oran diğer yaş gruplarında yüzde 15.

İnternetle fazla haşır neşir olmamaları, 55 yaş üstü kişilerin internet dünyasının tehlikelerine daha az hazırlıklı olmalarına sebep oluyor. Bunun sonucunda bu jenerasyon siber suçluların kurbanı oluyor. Rapora göre genel internet kullanıcılarının yüzde 20’si daha yaşlı olan akrabalarının kötü amaçlı yazılımla karşı karşıya kaldığını ve yüzde 14’ü de sahte ödül çekilişlerine kandıklarını söylüyor. Ek olarak yüzde 13’ü daha yaşlı akrabalarının internette kendileriyle ilgili çok fazla kişisel bilgi paylaştıklarını ve yüzde 12’si de bu akrabalarının online sahtekarlık kurbanı olduğunu, uygun olmayan/cinsel içerik gördüğünü veya tehlikeli yabancılarla konuştuğunu belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER