4.5G heyecanı başladı

Altyapı hazırlıklarının tamamlanmasının ardından 1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlanacak olan 4.5G teknolojisi ile ilgili ihaleleri alan Vodafone ve Avea’nın yetkili isimlerine ne tür hazırlıklar yaptıklarını ve operatörlerine nasıl hizmet vereceklerini sorduk.  

Haber: Ali Cemal KARABUDAK    ali@marketingturkiye.com

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, sektörlerinde bugüne kadar yapılmış en yüksek frekans tahsisli ihtiyaçları olan frekansları aldıklarını belirterek, “Elimizdeki bantları birleştirerek çoklu taşıyıcı ile yüksek hızlara ulaşmak suretiyle tüketicilerimize en hızlı, kapasiteli ve yaygın mobil interneti sunacağız. Türkiye’de şu anda altyapımız en son teknolojiye sahip ve 4.5G’ye hazırız. Son 3 yılda 17 bin baz istasyonumuzu SingleRAN teknolojisiyle yeniledik, fiber altyapımızı 2,5 katına çıkardık. Dolayısıyla, çekirdek şebekemiz hazır. Diğer yandan, bu alanda dünyanın en büyük uluslararası dolaşım ağına sahibiz. 60 ülkede 4G uluslararası dolaşım hizmeti veriyoruz. Türkiye’den müşterilerimiz de Haziran 2014’ten bu yana bu hizmetten faydalanabiliyor. Abonelerine yurtdışında SIM kart değiştirmeden 4G hizmeti sunan tek operatörüz” diye kaydediyor. 

Hazır cihazlarla müşteriye gidecek 

SIM kartlarının ve cihazlarının hazır olduğunu da söyleyen Süel, 3G ve 4G’de sundukları cihaz avantajlarını 4.5G teknolojisinde de cazip avantaj ve tekliflerle kullanıcılara sunacaklarını ifade ederek, “Son derece güçlü bir deneyime sahibiz ve aldığımız frekanslarla, global deneyimimizi kullanarak Türkiye’nin her köşesine en kaliteli 4.5G hizmetini sunacağız. Global deneyimimizden aldığımız güçle Türkiye’de de çıtayı yükselteceğimize inanıyoruz” diyor.

Avea fiber gücünü kullanacak

Avea’nın hazırlıklarını sorduğumuz Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin ise yakın zamanda hayatımıza girecek olan 4.5G’yi fiber altyapı gücüyle ve yaptıkları yatırımlar sayesinde hem açık hem kapalı alanda müşterilerine sunacaklarını söylüyor. İhale sonrası yeni dönemde, en yüksek hız, en iyi kapasite, kalite ve kapsama hizmetini sağlayacak tek operatör olduklarını iddia eden Şahin, “Bugüne kadar fibere yaptığımız yatırımlarımız ve elde ettiğimiz frekanslarla, 4.5G ile başlayacak dönemde sektörün en güçlü oyuncusu konumundayız. 4.5G baz istasyonlarını besleyecek olan fiber altyapımız, her türlü yeni nesil mobil teknolojinin getireceği iletişim trafiğini de rahatlıkla taşıyabilecek esneklik ve kapasiteye sahip. Entegre yapımızla müşterilerimizin hız ve kapasite ihtiyacını, hem sabit hem de mobilde tek noktadan karşılayan yegâne adres olacağız” diye belirtiyor. 

İhtiyaca özel hizmet verecek!

Türkiye’nin en iyi 4.5G şebekesini fiber altyapılarının üzerine kuracaklarını ifade eden Şahin, “4.5G ve tüm yeni nesil mobil teknolojilere ek olarak; genişbant, eğlence ve ses hizmetlerimizle Türkiye’nin en büyük “Dörtlü Oyuncusu” durumundayız. Müşterilerimize farklı hizmet ve ürünlerimiz için ayrı ayrı ulaşmak yerine şimdi, tek seferde, geniş ölçekli servisleri bir araya getiren yenilikçi paketlerimizle gidiyoruz. Başlayacak yeni dönemde de, yine ihtiyaca özel tasarlanmış ürün ve hizmet paketlerimiz ve avantajlı kampanyalarımızla hizmet farkımızı ortaya koyacağız” şeklinde konuşuyor.

 

İLGİLİ HABERLER