360 derece teknolojisi, videolara bakışı değiştiriyor!

 

2015’te dünya genelinde ilgi görmeye başlayan 360 derece videolar bugüne kadar bir görüntü izlerken hissettiğimiz her şeyi değiştirmeye hazırlanıyor.

Videonun gerçek hayatla bütünleşmesi fikrine en yakın teknoloji olarak karşımıza çıkan 360 derece; izleyen kişiye, kendisinin görüntünün merkezinde olduğunu düşündürüyor.

Bu videolar internette binlerce kişi tarafından yakından takip ediliyor. Yüksek çözünürlüklü video ekranının köşesindeki sağ-sol-yukarı-aşağı tuşlarıyla o sırada örneğin ekranda geçen köpek balığı ise, onu takip edebiliyorsunuz. 

 

Journy360.com’un kurucusu Deniz Ergürel videolarda 360 derece teknolojisinin geleneksel video anlayışından sonra neleri değiştirdiğini şöyle anlatıyor: “Bugüne kadar kameralar dünyamızın ancak belirli bir alanını gösterebiliyordu, fakat son yıllarda bilgisayar teknolojisinin gelişmesi sayesinde bu sınır ortadan kalkıyor.

-Kısıtlı bakış açımızı bugüne kadar hiç olmamış şekilde arttıracak yepyeni araçlar ortaya çıkıyor. 360 derece video adı verilen bu yeni görüntü teknolojisi insan gözünün doğal sınırlarının çok üstüne çıkmamıza imkan sağlıyor.

-Özel donanıma sahip olan kameraların çektiği bu görüntüleri izlerken sanki “oradaymış” gibi videonun içerisinde sağa sola yukarı aşağı bakabiliyorsunuz. Kamera arkası yok.

Her şey gözünüzün önünde. 360 derece videoda yönetmen sizsiniz. 

Bugüne kadar videolarda deneyimin sadece bir kısmını paylaşabiliyorduk. İstemediğimiz şeyleri kadrajın dışımda bırakmak mümkündü. Hatta olmadık şeyleri olmuş gibi gösterebilirdiniz. Ama 360 derece videoda deneyimin tam içindeyiz. 

Herşeyi görmek, herşeyi duymak istiyoruz. Kameranın gösterdiğini değil, kendi görmek istediğimizi görmenin özgürlüğü alışık olmadığımız bir deneyim.

360 derece videoları bu kadar çekici yapan şey de bu. Deneyimi en doğal haliyle paylaşma keyfi. Başka hiç bir kamerayla olamayacak kadar gerçekçi bir deneyim bu. 

Alıştığımız bir görüntü tekniği değil bu. Yepyeni imkanlar ve yepyeni zorluklar ortaya çıkmakta. Bu yenilikleri öğrenmek zaman alacak. Ama son yıllarda video içeriklere gösterilen ilgi 360 derece videoları daha da çok popüler hale getirecektir.

-YouTube ve Facebook’un 360 derece videoları desteklemesi önemli. Bu sayede milyonlarca insan kolayca bu yeni teknolojiyi deneyecek. 

Dünyada 360 derece videolarla ilgili çok ilginç örnekler ortaya çıktı. Kurucusu olduğum journy360.com’da bunun bir çok örneği var ve her gün bu örnekler çoğalıyor. Bu yeni teknoloki Türkiye’de yeni yeni keşfediliyor. Bir futbol takımını, bir konseri veya bir sosyal etkinliği 360 derece izlemenin keyfi çok farklı olacaktır. Bununla birlikte 360 videolar gazetecilik alanına da yeni bir boyut katabilir.

Tarihe şahitlik yapan gazeteciler 360 derece videolar sayesinde gördüklerini (ve hatta göremediklerini) en çarpıcı şekilde kitlelere aktarabilir. Bu yeni mecra beraberinde yeni etik ilkeler ve mesleki kurallar da getirecektir. 

Bunun bir adım sonrası ise sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle, onları da hayatımızda daha sık göreceğiz. Sanal gerçeklik gerçek olacak! “

-Korku filmi konseptli bu videoda, televizyon ekranında arkanızda biri olduğunu görüyorsunuz. Ekrandaki tuşlarla dönüp sağ-sol-ön ve arkanıza bakıp kim olduğunu arıyorsunuz.

-İnternette  en çok ilgi gören 360 derece videolarından biri de Sony tarafından yayınlandı.

İLGİLİ HABERLER