2014’te en çok telefon ve tabletten “aradık’’

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının giderek yaygınlaşması ile birlikte interneti mobilden kullanma oranları da hızlı bir şekilde artıyor. Dijital firma rehberi Yellow Pages Türkiye’nin verilerine göre, gündelik yaşamı kolaylaştıran ve aranılan her şeyi en kısa zamanda bulunmasını sağlayan mobil aramanın oranı 2013 yılına göre yüzde 23 artarak 2014 sonu itibarıyla yüzde 41’e çıktı. 

Yellow Pages Türkiye verilerine göre 2014 yılında mobil cihazlardan yapılan aramalar arttı. Geçtiğimiz yıl kullanıcılar YellowPages.com.tr üzerinde yayınlanan firmaları yüzde 18 oranında mobil telefonlar ve tabletlerden ararken, 2014 yıl sonu itibarıyla bu oran yüzde 41’e çıktı. 

En çok restoran aranıyor

Yellow Pages Türkiye’nin açıkladığı bir diğer verilere göre akıllı telefon ve tabletlerden en çok aranılan kategoriler arasında restoran, giyim, ayakkabı, çanta mağazaları ile devlet daireleri ve bakanlıklar yer alıyor. 

Konu hakkında konuşan Yellow Pages Türkiye Genel Müdürü Semin Özmoralı, akıllı telefon ve tablet kullanımındaki kesintisiz artışın arama alışkanlıklarını da şekillendirdiğinin altını çizdi. Özmoralı, zaman ve yer kısıtlaması olmadan internete her an bağlı olmanın, şirketler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu belirtti. Özmoralı, sitelerini mobile uyumlu hale getiren yenilikçi işletmelerin, kullanıcılarına kolay ve hızlı ulaşabildiklerini söyledi. Google’ın henüz birkaç ay önce başladığı, sitelerin “mobil uyumlu” olup olmadığını mobil arama sonuçlarında gösteren etiket uygulamasına dikkat çeken Özmoralı, tüm dünyada kullanıcı deneyiminin bu yönde ilerlediğini ve Türkiye’de de akıllı telefon ve tabletlerden yapılan aramaların öneminin artmaya devam edeceğini vurguladı. 

İLGİLİ HABERLER