Karantina günlerinden D vitamini seslenişi!

Oldum olası vitamin ya da mineralleri kapsüllere sıkıştırılmış tabletlerde almayı sevemedim. Olabildiğince dengeli beslenme, egzersiz ve güneş üçlemesini tercih ettim. Dolayısıyla karantinalı günlerin başlangıcında diğer vitaminler neyse de en büyük endişem her tahlilimde düşük çıkan D vitamini eksikliğimi bu süreçte nasıl dengede tutacağımdı. Bildiğiniz üzere her gün 11.00-15.00 saatleri arasında 15 dakika koruyucusuz doğrudan güneş ışığına maruz kalmak gerekiyor. Bir yandan doğrudan gelen ışığın yarattığı başka riskler de var ama eğer yeterince D almazsanız kemikleriniz için gereken kalsiyumu da sindiremeyeceğiniz.

D eksikliği olunca algıda seçicilik de yapıyorsunuz. Muratbey peynirlerinin D vitamin katkılı peynirlerine ilişkin basın bültenleri epeydir önüme düşüyordu. Ulusal düzeyde üniversite öğrencilerine açtıkları bir reklam yarışmasıyla bu özel üretimi tanıtmayı da denemişlerdi. Benim Muratbey’in Plus, Misto ve diğer peynirleriyle bu kadar yakından tanışmam bu yarışmada jüri üyesi olmamdan da kaynaklandı. Genna reklam ajansı başkanı sevgili dost Selim Tuncer Muratbey Peynirleri’nin ajansı olarak bendenizi de kendisiyle birlikte ulaşımı pek de kolay olmayan Anadolu’muzun güzide kenti Uşak’a taşımıştı. Peyniri bilhassa severim. Hani peynir denizine düşsem ve boğuluyor olsam hem yer, hem ölürüm misali. Uşakta o koca fabrikada taze, tertemiz peynirlere sahiden hem ben hem de yarışan öğrenciler sahiden doyduk.

2019 Şubat’ıdan beri yani Covid-19 hayatımıza girmeden önce Muratbey Peynirleri Kurumsal İletişim Müdürü Sevgili Gülnur Uluğ’un habercilerle paylaştığı basın bültenlerinin başlıkları sanki bizi bugünlerden korumaya adanmış gibi.

Buyurunuz:

Güneşli ülkelerde dahi D vitamini eksikliği çok yüksek . Araştırmalar dünya genelinde yaşanan D vitamini eksikliğini kanıtlıyor.

  • Bağışıklık sisteminizi peynirle sağlama alın!
  • Bağışıklığı güçlendirmenin en lezzetli yolu: D vitamini ile zenginleştirilmiş peynir!
  • Bağışıklık sisteminizi virüslere karşı korumak için vitaminlerden faydalanın
  • Koronavirüse karşı D vitamini duvarı
  • Koronavirüse karşı D vitamini zırhını üstünüzden eksik etmeyin

Bu çok iddialı başlıklar kurumun danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’nu refere ediyor.

Şimdi neden bu kadar peynir güzellemesi yaptım diye sorabilirsiniz! Demir vücut için çok ama çok önemli. Eksik oldu mu insanın kolu kanadı kalkmıyor, unutuyor ve hatta hatırlamıyor. Dahası da var ama yazıp da kimseyi korkutmayayım. D vitamini eksikliği çekenler iyi bilir. Durum şudur; 100 gr’ında 5 mgc demir olan Muratbey peynirler ABD gıda yönetmeliği FDA’ya göre “Mükemmel D Vitamini Kaynağı” olarak tanımlanırken vücudun gerekli olan günlük demir ihtiyacının üçte birini karşılıyor. Daha çok peynir yiyin demeyeceğim, onun da sakıncaları var. Peki, gerisini nasıl tamamlayalım sorusuna cevabım ise, yakında hep birlikte güneşli güzel günler göreceğiz derim.

İLGİLİ HABERLER