Buz kovası meydan savaşları

Bulaşıyor ve yayılıyor. Nerde duracağını ise kimse bilmiyor. Viralin etkisini, yayılacağını hepimiz biliyoruz bilmesine ama söylemi görsele, görseli aksiyona dönüştüren ALS Ice Bucket Challenge siber uzayda üç boyutlu olarak hızla yayılıyor. Bu denli tutmuş olmasının ilk nedeni kampanyaya katılanların fiziksel anlamda da eyleme katılıyor olması. Bu yıl senaryo Oscar’ını alan “Her” filmini izlerken gerçek dünyadan kopuşun doruklarına varan film kahramanının hastalıklı hali içimi daraltmış, kötümserleştirmişti. En azından hâlâ “en koyu siberlerin” bile yaşamın içinden bir eylemin parçası olması geleceğe ilişkin umudumu arttırdı. İkinci nedeni ise çok insancıl. Eşitlerin birbirine meydan okuması çok kışkırtıcı. Meydan okunan kişi aslında bir nevi davet alıyor, bu hem onurlandırıcı hem de kabul edilemez. Şükür ki ölümüne bir meydan okuma değil bu, enikonu buzlu bir maşrapa suyu döküveriyorsunuz tepenizden. Yazın bu sıcak günlerinde buzlu kovayı tepesinden aşağıya dökmek eğlenceli bile sayılabilir. Sıkıysa kışın denesinler. Kaldı ki başından buzlu suyu boşaltanların bir de bağış yapması gerekiyor ki hak getire…   

Sonuç; kolaylıkla bir sosyal sorumluluk projesinde bireysel duruş göstermek katılımcılarının içini rahatlatıyor ve ünlülerin de içinde bulunduğu eğlenceli bir sürecin parçası olmak keyif veriyor. Bir de işin kişisel pazarlama tarafı var ki hiç de yabana atılır cinsten değil.

KSS nasıl politize edilir

Dergiyi yayına hazırlanırken CHP Milletvekili Melda Onur da ülkemizin anı anda üç first laydy’sine meydan okuyordu. Hayrünisa Gül, Emine Erdoğan ve Şare Davutoğlu Onur’un meydan okumasına nasıl yanıt verir sahaya çıkar mı bilmem ama sosyal medyada işin gümbürtüsü koptu bile. Elbette CHP Milletvekili’nin  meydan okumasıyla Ice Bucket Chalenge masumiyetini yitirerek asli amacından uzaklaşmış oluyorsa da Melda Onur literatüre bizden ilk meydan okuyan siyasi olarak geçecek. Meydan okunan üç hanımefendi bu davete avdet eder mi bilmem ama veda resepsiyonundaki cesur çıkışıyla AK Parti saflarına “intifada” diyen Hayrünisa Gül’ün bir nevi meydan okuması dikkate alındığında Melda Onur’un Ice Bucket Chalenge pek primitif kalıyor.

Hava atıyor sanmayın ama son hafta Amerika’da buzlu epey video izledim. Onlarınkine bakınca bizdekiler amatör kalır. Ice Bucket Chalenge sürecinden öğrenecek çok şey var. Dikkatlice izlenmeli.

 

İLGİLİ HABERLER