Yol arkadaşları Ayşe Bilge Dicleli’yi “Bilge” kitabıyla anıyor

Türkiye’deki sivil toplum hareketlerinin öncü isimlerinden yazar ve yayıncı Ayşe Bilge Dicleli anısına yol arkadaşları bir kitap yayımladı. Optimist Kitap’tan “Bilge” ismiyle çıkan kitapta Ayşe Bilge Dicleli’nin örnek yaşamından kesitler yer alıyor.  

4 Haziran 2017’de hayata gözlerini yuman KA.DER eski başkanlarından, feminist ve hak savunucusu yayıncı yazar Ayşe Bilge Dicleli’nin hayatını konu alan bir kitap yayımlandı. Dicleli’nin arkadaşlarının anlatımlarının yer aldığı eser Optimist Kitap’tan “Bilge” ismiyle çıktı. Kitabın tanıtım bülteninde şu sözlere yer verildi:

“Türkiye sol hareketinin aktivistlerinden, gazeteci-dış politika yazarı, Türkiye Barış Derneği yöneticilerinden, çevreci, yazar ve çevirmen, yayıncı Ayşe Bilge Dicleli Türkiye kadın hareketinin 1990’lı yıllardaki önde gelen isimleri arasındaydı.

Bu kitap onun yaşamını yeni kuşaklara yansıtabilmek amacıyla hazırlandı. Ailesinden, çocukluğundan, okul yıllarına ve sonrasının değişik dönemlerine, son günlerine kadar Bilge’yle birlikte olmuş arkadaşlarından onu anlatmalarını rica ettik. Yazacak olanlardan Bilge’yi farklı kılan özellikleriyle anlatmalarını rica ettik. Katkıları bir araya getirdik, ara bağlantıları kurduk, fotoğraflarla tamamladık.

Bilge’nin hayatında kendisini en iyi ifade ettiğini, gerçekleştirdiğini düşündüğü ve geleceğe umutla baktığı dönem kadın hareketindeki çalışmalarıyla belirlenen 1990’lı yıllar ve sonrasıydı. Onun için kitapta kadın hareketindeki mücadele arkadaşlarının katkıları görece daha çok yer tutuyor.

“Bilgelik üzerine o kadar kitap çıktı. Türkçe, İngilizce… her dilden. Zamanım ve dil bilgim yettiğince merakla pek çoğunu okudum.

Ama Bilge aramızdan sürpriz bir şekilde erkenden ayrılınca anladım ki, BİLGE OLMAK’ın ne demek olduğunu ben elli yıl boyunca Bilge’de görmüşüm. “BİLGE OLMAK” kavramıyla elli yıl önce tanışmışım meğer.

Onu çok sık görmesem de; ilk dört yıllık üniversite dönemi, ardından politik mücadele, mahkemeler, toplantılar, yürüyüşler… Birlikte yapılan geziler, yemekler, içmekler, acı-tatlı anıları paylaşmalar… derken biz hep BİLGE OLMAK ne demek görmüşüz, öğrenmişiz, yaşamışız meğer.”

“Bazı isimler insanlara anlamlarıyla verilir.

Bazen çok ağır olabilir isimler, taşımak mümkün olmaz.

Bazen de ismini alır, hayal bile edilemeyecek yerlere taşır insan…

Sözlüklere göre Bilge, “iyi ahlaklı, olgun, örnek kimse, hâkim, alim, bilgin” demek…

Bizim Bilgemiz, sözlüklerdeki tanımların ötesinde anlamlara sahipti…

Lider…

Örnek…

Cesur…

Uzlaşmacı…

Nazik…

Mücadeleci…

Çevreci…

İyi kalpli…”

İLGİLİ HABERLER