Yılbaşında en çok aile üyelerine hediye alınıyor

Uluslararası araştırma şirketi 4Service’in halkın yılbaşı alışkanlıklarını ölçmeye yönelik olarak Türkiye çapında yaptığı anketinde, katılımcıların yüzde 66’sı yılbaşı kutlaması yaptığını belirtirken, aynı katılımcıların yüzde 62’si noel baba konseptinden hoşlanmadığını ve yüzde 65’i evinde yılbaşı ağacı süslemediğini söyledi. Yeni yılı evinde kutlayacakların oranı yüzde 81, sevdiklerine hediye alacakların oranı ise yüzde 82 olarak belirlendi. En fazla hediye alınacak kişiler yüzde 29 ile aile üyeleri, yüzde 25 ile eşler, yüzde ile 11 ile sevgililer, yüzde 9 ile çocuklar, yüzde 5 ile arkadaşlar, yüzde 1 ile iş arkadaşları ve akrabalar oldu.

Uluslararası araştırma şirketi 4Service, Aralık 2018’de Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerini kapsayan, 185 kişinin katıldığı örneklem yöntemine dayalı bir online anket yaptı. Halkın yılbaşı kutlama ve alışveriş alışkanlıklarının ölçümlendiği ankette, “Yeni yıl kutlaması yapıyor musunuz?” sorusuna yüzde 66 oranında evet, yüzde 34 oranında hayır yanıtı alındı. Yeni yıl döneminde AVM ve mağazaları süsleyen noel baba konseptinin hoşuna gittiğini söyleyenlerin oranı yüzde 38’de kalırken, hoşuna gitmediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 62 oldu. Yeni yıl için evinde çam ağacı süsleyenlerin yüzde 35, süslemeyenlerin yüzde 65 oranında tespit edildiği anket, yeni yılı evi dışında kutlayarak karşılayacakların oranının yüzde 19 ile sınırlı kaldığını ortaya koydu.

Yılbaşı hediyesine 50 – 100 TL bütçe ayrılıyor

“Yeni yıl konsepti size neyi anımsatıyor” sorusuna yüzde 25 ile çam ağacı, yüzde 24 ile eğlence, yüzde 15 ile kar yanıtı verilmesi dikkat çekerken, bu sıralamada son sırayı yüzde 0,5 ile kırmızı iç çamaşırı aldı.  Mağazaların 2019’a girerken sunduğu konseptlerin beklentileri karşılama oranı ise yüzde 30’da kaldı.

Evli katılımcıların eşlerine alacakları hediyeler için 50 – 100 TL aralığında, bekar katılımcıların ise akraba, çocuk ve arkadaşlarına alacakları hediyeler için 50 – 200 TL aralığında bütçe ayırdığı saptandı. Yeni yıl hediyesine 200 TL’den yüksek bütçe ayıranları oranı erkeklerde yüzde 17, kadınlarda yüzde 11 ile sınırlı kaldı. Çocuklara alınacak hediyelere yüzde 38 oranında “çocuğa ne istediğini sorarak karar verilmesi” dikkat çekti.

İLGİLİ HABERLER