Yemeksepeti’nin raporuna göre mercimek çorbası liderliği kaptırmıyor

Yemeksepeti’nin kullanıcıların çorba siparişlerini araştırdığı rapora göre kullanıcılar 2019’da 5,5 milyon porsiyon çorba tüketti. Çorbanın en çok tercih edileni ise uzun yıllardır olduğu gibi Mercimek çorbası oldu.

Yemeksepeti, kullanıcılarının çorba tüketimi alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmaya göre kullanıcılar 2019 yılında 5,5 milyon çorba siparişi verdi. Her yöreden ve ülkeden 2.800’ün üzerinde çorba çeşidi bulunan Yemeksepeti’nde Mercimek çorbası, 2019 yılında 2 milyondan fazla porsiyon ile toplam çorba siparişlerin neredeyse yarısını oluşturdu. Kullanıcıların birleştiği bir diğer ortak lezzet olan Ezogelin çorbası siparişlerin 2. sırasında yer alırken sırasıyla Tavuk Suyu ve Kelle Paça çorbası ise en sevilen ortak lezzetlerden oldu. Ayrıca, klasik lezzetlerden olan Tavuk Suyu çorbası siparişleri en çok artarken onu sırasıyla Balık çorbası, Yayla çorbası ve Ayran Aşı takip etti.

Yöresel çorbalar herkesin tercihi

Rapora göre kullanıcıların Gaziantep’ten Konya’ya, Adana’dan Tokat’a farklı şehirlerin yöresel çorbalarını da online olarak sipariş ettiği gözler önüne serildi. Yöresel çorbalar arasında Gaziantep’in sevilen çorbası Beyran en çok sipariş verilen çorba oldu. Adana’nın meşhur lezzeti Yüksük çorbası yüzde 78 artış ve Tokat’tan gelen lezzet Toyga çorbasıysa yüzde 74 artış ile 2019’da sipariş sayısını en çok artıran iki çeşit oldu.

Sakatat çorbaları yükselişte

Sakatat çorbaları yüzde 33 oranla 2019 yılında sipariş sayısını artıran çorbalardan oldu. Türk mutfağının klasik lezzetlerinden olan Kelle Paça, İşkembe çorbaları geçtiğimiz yıldan çok daha fazla sipariş edilerek en sevilen çorbalar arasında yerlerini aldı.

Dünya mutfaklarına ait çorbaların siparişinde artış yok

Online siparişlerde kullanıcılara sunulan dünya mutfaklarına ait çorba çeşitleri artmasına rağmen sipariş adetlerinde artış yaşanmadı. Uzakdoğu mutfağının ünlü çorbalarından Miso, Wonton ve Noodle çorbasının siparişleri sabit kaldı.

Çorba ve lahmacun en sevilen ikili

Yemeksepeti, kullanıcılarının çorbanın yanına en çok neyi yakıştırdığını da araştırdı. Kullanıcılar 2019 yılında çorbanın yanında en çok lahmacun siparişi verdi. Lahmacunu sırasıyla Adana dürüm ve Tavuk Pilav takip etti.

Hafta içi daha çok tüketiyoruz

Rapora göre çorbanın diğer ürünlerin aksine hafta içleri daha çok tüketildiği göze çarptı. Hafta içindeyse çorba siparişlerinin lider olduğu gün pazartesi.

İLGİLİ HABERLER