Yaratıcı olmanın bilinmeyen 3 sırrı

Hangimiz daha yaratıcı olmayı düşlemedik ki?

Bazen kafamızda yüzlerce düşünce olur içlerinden birini bile yakalayamayız, bazen de boş bir levha gibi in cin beynimizde top oynar. İki koşulda da kendimizi tanırız ve en derinden inandığımız konu ise bir şeyler üretecek yaratıcılığa sahip olduğumuzdur. Peki yaratıcı zekamızı güçlendirecek, içimizdeki canavara ilham verecek, fikirlerimizi sivriltecek esas olay ne? İşte asla tahmin edemeyeceğiniz, sınırları aşmanıza yardım edecek 3 madde;

einstein

1. Dağınıklık

Ne demiş Einstein; “Eğer dağınık bir masa dağınık bir aklın işaretiyse, boş bir masa neyin işaretidir?”

Einstein’ın bu sözünü yapılan bir araştırma resmen onaylar nitelikte. Psikoloji uzmanı Kathleen Vohs yaptığı araştırmada derli toplu ortamda yaşayanların davranışlarının olumlandığını, örneğin; sağlıklı beslenmek,cömertlik gibi özellikler kazandıklarını, dağınık insanların ise yeni fikirler ürettiklerini belirledi.

Yapılan araştırmaya dağınık olan ve düzenli olan katılımcılar davet edildi ve hepsine pinpon topunu farklı olarak hangi alanlarda, ne için kullanabilecekleri soruldu. En yaratıcı cevaplar bilin bakalım kimlerden geldi; dağınık insanlardan.

Untitled design (9)

2. Can sıkıntısı

Kimse hoşlanmaz can sıkıntısından. Peki hoşlanmadığımız bir durum nasıl yaratıcılığımızı ortaya çıkaracak?

Psikoloji profesörü olan Sandi Mann can sıkıntısının merak uyandırdığını ve merakın da yaratıcı düşünmeyi tetiklediğini savunuyor. Siz rutin hayatınıza devam ederken aslında beyniniz özgün işler peşinde koşabiliyor. Can sıkıntınızı kötü alışkanlıklar ile bastırmak yerine merakınızın sizi odakladığı konulara eğilmelisiniz.

uyku

3. Yorgunluk

Büyük ihtimalle, yorgunlukla yaratıcı olmanın arasında nasıl bir bağ olduğunu merak ediyorsunuz… Hemen konuya girelim;

Psikoloji profesörü Mareike Weight araştırması için sabah saat 8.30’da iki grubu bir sürü yaratıcı testi gerçekleştirmek üzere bir odaya aldı. Bir grup gece baykuşları, diğer grup ise sabah kuşları… Akşam saatlerine gelindiğinde enerjisi bitip yaratıcılıkları sönenler sabah güne uykusunu alarak başlayanlar oldu. Yorgunluğu hayatın merkezine almak elbette bir sürü hastalığa davetiye çıkaracaktır ama yaratıcı bir çalışma için belki de ayda bir kez yorgunluk tercih edilebilir.

Kaynak: Pickthebrain

 

 

İLGİLİ HABERLER