Veriniz, şifrenizin gücü kadar güvende!

Kaspersky Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm, son günlerde gündemde olan ve gizli müşteri bilgilerinin açığa çıkmasına neden olan veri ihlalleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dün Kariyer.net’e yapılan siber saldırının ardından neredeyse 50 bin kişinin kişisel verilerinin çalındığı haberi ülkenin gündemine oturdu. Yapılan açıklamada ele geçirilen veriler arasında e-posta adresleri, kullanıcı şifreleri, ad-soyad, doğum tarihi ve telefon numaraları gibi bilgiler yer aldığı ifade ediliyordu. Ancak Kariyer.net Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Yardımcısı Barış Karadenizli Marketing Türkiye’ye yaptığı açıklamada verilerin çalınmadığını, sitenin bir siber saldırıya uğradığını dile getirdi.

Yeni teknolojiler iş süreçlerine ne kadar derinlemesine entegre edilirse, veri koruma da o kadar önemli hale geliyor. Günümüzde bir şirket için yalnızca tek bir başarılı siber saldırı bile, şirket gelirinin önemli bir kısmına mal olabilir. Daha da önemlisi, veri ihlalleri, müşteriler için daha da pahalıya mal olur çünkü ele geçirilen bilgiler, onların kişisel ve gizli bilgileridir.

Son birkaç yılda çok fazla sızıntıya şahit olduk ve gelecekte de çok daha fazlasının olacağını varsaymak mümkün. 20 yılı aşkın süredir kötü amaçlı yazılım ve siber suçla mücadelede uzmanlığıyla tanınan global siber güvenlik şirketi Kaspersky kullanıcılara, bu tür ihlallerden etkilenme olasılıklarını en aza indirmek için aşağıdaki önlemleri almalarını tavsiye ediyor;

  • Her bir farklı hesap için uzun ve eşsiz parolalar belirleyin. Bu sayede, eğer kullandığınız bir servisin veri ihlaliyle karşı karşıya olduğu ortaya çıkarsa sadece tek bir parolanızı değiştirmeniz gerekir.
  • Ezberlemeye gerek kalmadan birçok benzersiz ve güçlü parola oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir parola yöneticisi kullanmayı değerlendirin. Parola yöneticileri, ihtiyaç duyduğunuzda parolaların hızla değiştirilmesine de yardımcı olur. Kaspersky Password Manager bu iki görevi de verimli bir şekilde yerine getirebilir.
  • Mümkünse iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Bu yöntem, kullanıcı adı ve şifrenizi ele geçirseler bile saldırganlarınız hesabınıza girişini engeller.
  • Kaspersky Security Cloud gibi sizi tek başına tehditlerden koruyabilen ve sizi veri ihlallere karşı uyaran bir güvenlik çözümü kullanın.

 

İLGİLİ HABERLER