Kariyer.net’ten siber saldırılara dair ilk açıklama: Çalma yok, saldırı var!

Bugün medyaya yansıyan haberlerde, 10 Ağustos tarihinde Kariyer.net’e bir saldırı gerçekleştiğini ve  50 bin kişinin verilerinin (email adresleri, kullanıcı şifreleri, isim-soyisimler, doğum tarihleri, telefon numaraları, profil fotografları, URL link bilgileri, yaşanılan il ve ilçe bilgileri) çalındığı ifade edilmişti.

Marketing Türkiye’nin ulaştığı Kariyer.net Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Barış Karadenizli konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

12 Ağustos’ta bir internet sitesine dosya yüklendiği ihbarını aldıklarını ve hızlıca olaya müdahale ettiklerini söylüyor Barış Karadenizli. Dosyada kullanıcı isimleri ve şifreleri olduğunu söyleyen Karadenizli bu kullanıcı adı ve şifrelerle Kariyer.net’teki hesaplara girilmeye çalışıldığını tespit ettiklerini söylüyor. Karadenizli söz konusu kullanıcı adı ve şifrelerin kendilerinden çalındığına dair herhangi bir bulguya rastlamadıklarını belirtiyor. İlk 72 saatlik süreç içinde tüm yasal prosedürleri uyguladıklarının altını çizen Karadenizli sonraki süreçte yaptıkları titiz araştırmalarda da verilerin Kariyer.net’ten sızdığına dair bir kanıta ulaşmadıklarını ifade ediyor.

Zorunlu olmamalarına rağmen sürecin tüm detaylarını “Kişisel Verileri Koruma Kurumu”na ilettiklerni söyleyen Karadenizli buna karşın kurulun yaptığı açıklamada olayın detaylarına yer vermediğini ve sanki verilerin Kariyer.net’ten çalındığına dair bir açıklama yapıldığını ifade ediyor. Karadenizli açıklamalarını söyle sürdürüyor: “Kurulun yaptığı açıklamayı düzeltmek için görüşmelerimiz sürüyor. Verilerin bizden çalındığına dair algı yanlış. Araştırmalarımız sürüyor ancak bizim sistemimizden kaynaklı bir sorun görünmüyor. Tedbir olarak tüm şifreleri algoritimik sistemlerle değiştirdik. Hesaplarına ulaşan kullanıcılara da bilgilendirme yaptık. Yasal mercilerle görüşmelerimiz de devem ediyor. Kariyer.net kullanıcılarının endişeleneceği bir durum yok. Ama kullanıcılara tavsiyemiz her yerde aynı kullanıcı adı ve şifresini kullanmamaları yönünde. Biz kişisel verileri korumaya çok önem veriyoruz…”

Kullanıcıların güven problemi yaşamasına gerek görmediğini belirten Karadeniz, Kariyer.net’in kişisel verilerin korunması kanunu çıktığından beri 3 yıldır çalışmalra kapsamlı bir şekilde devam ettiklerini, her yeni kurul kararıyla birlikte çalışmalarını da güncellediklerni ve yaşadıkları sürecin e-bebeğin yaşadığından tamamen farklı olduğunu söylüyor.

KVKK’nın yaptığı açıklamada detayların atlandığını bir kez daha ifade eden Karadeniz, açıklamanın kurul tarafından düzeltilmesi için de çabalarının sürdüğünü ifade ediyor.

İLGİLİ HABERLER