Üniversite öğrencileri “Korsanla Mücadele” için yarıştı

RATEM’in 9.’sunu düzenlediği “Aklıma Bir Fikir Geldi” İletişim Fikirleri Yarışması Ödül Töreni 27 Aralık 2017 tarihinde TRT İstanbul Radyosu’nda gerçekleştirildi.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Radyo, Televizyon ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları geliştirmesine yönelik “Aklıma Bir Fikir Geldi – Fikri Mülkiyet Hakkında Duyarlılık İçin İletişim Fikirleri Yarışması” sonuçlandı.

Ana hedefi kamuoyunda fikri-mülki hakların önemi ve korunması, korsanla mücadele ile ilgili bir bilinçlendirme çalışması olan, üniversite öğrencilerini de kazanmayı, teşvik etmeyi amaçlayan, TV, Radyo ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları gerçekleştirebilecek nitelikte bir iletişim fikri yarışması olan “Aklıma Bir Fikir Geldi” yarışmasına Türkiye genelinde 67 üniversiteden 1156 öğrenci 418 eserle katıldı. 12 üniversitenin dereceye girdiği yarışmada 14 eser ödüle layık görüldü.

Ödül törenine Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen’in yanı sıra T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş, RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, yarışmanın seçici kurul üyelerinden Prof. Dr. Aysel Aziz, Veyis Ateş, Dr. İrfan Barut, Dr. Kenan Bölükbaş, Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Ali Eyüboğlu, Hilal Kabacıoğlu, Yeşim Koçyiğit, Ender Merter, Aşkın Tuna, Derviş Zaim, üniversite öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy ödül töreninde yaptığı konuşmada:

“Aklıma Bir Fikir Geldi” İletişim Fikirleri Yarışması’nda “korsan”la mücadele konusunda bu yıl üniversitelerimizde okuyan 1156 öğrenci tarafından hazırlanan ve ön elemeden geçen, birbirinden yaratıcı 418 eser yarıştı. Bu gün burada, bu eserlerden seçici kurul tarafından belirlenen 9’u derece 5’i mansiyon olmak üzere 14’üne ödüllerini vermek için toplandık.

Meslek Birliğimiz 2004 yılında değişikliklerle kabul edilen 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile tanımlanan telife dayalı hak sahipliği konusunda önemli duyarlılıklar yaratmış kullanılan eserler ile bunlara dayalı oluşan bağlantılı haklar için hak sahiplerinin haklarının korunmasına ve mali hak bedellerinin ödenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirmiştir. Öte yandan haksız kullanım ve emek hırsızlığı olarak adlandırılacak korsanla mücadele amaçlı proje geliştirerek Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile bu projeyi dokuz yıldır başarı ile sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

DERECE ALAN ESERLER

Gazete-Dergi Kategorisi

Birincilik Ödülü

KUNDURA Mehmet Akif Damar Adnan Menderes Üniversitesi
İlker Özcan Adnan Menderes Üniversitesi
İkincilik Ödülü
BAŞKAN Recep Çolak Karadeniz Teknik Üniversitesi
 

 

Üçüncülük Ödülü

GRUP ÇEVRİMİÇİ Fatma Tiraş Selçuk Üniversitesi
Tuğçe Yıldırım Selçuk Üniversitesi
Mehmet Sefa Başer Selçuk Üniversitesi
Ramazan Çelik Selçuk Üniversitesi
Burak Kaplan Selçuk Üniversitesi

Radyo Kategorisi

Birincilik Ödülü

JO Arda Can Serin İstanbul Kültür Üniversitesi
İkincilik Ödülü
BATAY Atay Ece Gümüşhane Üniversitesi
Baturay Can Gümüşhane Üniversitesi
Üçüncülük Ödülü
MASUM DEĞİLİZ Esma Koyunbakan Akdeniz Üniversitesi
Keziban Gündoğu Akdeniz Üniversitesi
Caner Uygur Yıldız Akdeniz Üniversitesi

Televizyon Kategorisi

Birincilik Ödülü

İP Esma Koyunbakan Akdeniz Üniversitesi
Keziban Gündoğu Akdeniz Üniversitesi
Caner Uygur Yıldız Akdeniz Üniversitesi
İkincilik Ödülü
ÜÇ DİRHEM Büşra Sarıalan Erciyes Üniversitesi
Rabia Topçu Erciyes Üniversitesi
Yasin Özkan Erciyes Üniversitesi
Üçüncülük Ödülü
MARTI Ozan Kaçmaz Bahçeşehir Üniversitesi

1514405982_radyo_birincisi 1514405986_gazete_dergi_birincisi 1514406227_tv_birincilik___d__l__

İLGİLİ HABERLER