Üniversite mezunları girdikleri işte 2 yıl çalışıp,2 bin TL’den az maaş bekliyor

 

İş hayatında yeni mezun ve gençlerin yeri önem kazanırken, üniversiteye girişte gelecek için planlananlar tam olarak gerçekleşmiyor.

Eleman.net’in lisans ve üstü eğitim alan 700 binden fazla üyesinin verilerini değerlendiren Murahhas Üye Savaş Ünsal, bir işte ortalama çalışma süresinin 27 ay olduğunu açıkladı.

Ünsal, üyelerinin yüzde 60’ının ücret beklentisinin 1.000-2.000 TL aralığında olduğuna dikkat çekti ve “Beyaz yaka pozisyonlar hariç tutulduğunda, lisans ve üstü mezunların en çok başvuru yaptıkları mavi yaka ve ara kademe pozisyonların satış danışmanlığı, sekreterlik/yönetici asistanlığı, ofis elemanlığı, host/hosteslik ve anketörlük olduğu görülüyor.

Bu üyelerimizin yüzde 32’si beklentilerinin 1.000-1.500 TL aralığında olduğunu belirtirken, yüzde 28’lik bir kesim 1.500-2.000 TL aralığında ücretin kendileri için yeterli olduğunu söylüyor.

Dolayısıyla, toplamda yüzde 60’ın beklentisinin 2 bin TL’nin üzerine çıkmadığını söyleyebiliriz. Ücret beklentisini ‘1.000 TL’ye kadar’ şeklinde ifade edenlerin oranı yüzde 18,6 iken, 2.000-3.000 TL diyenlerin oranı yüzde 15,4’ü buluyor” dedi.

2 buçuk milyon üyenin 710 binini lisans ve üstü mezunların oluşturduğunu ve bu adayların ortalama iş deneyimi sayısının iki olduğunu ifade eden Savaş Ünsal, “En çok başvuru yapılan sektörler eğitim, bilgisayar/BT/internet, inşaat, gıda ve turizm olarak sıralanıyor. Bölüm bazında bakıldığında ise en çok başvuru alan bölüm muhasebe. Eğitim, satış, çağrı merkezi, ön ofis ve halkla ilişkiler de diğer popüler bölümler olarak öne çıkıyor. Adayların yüzde 58’i halen çalışmadığını ifade ederken, yüzde 20’si çalışmakta olduğunu, yüzde 17,2’si ise öğrenimine devam ettiğini belirtiyor” dedi.

Lisans ve Üstü Mezunu Adayların En Çok Başvuru Yaptıkları Mavi Yaka ve Ara Kademe Pozisyonlar (Beyaz yaka pozisyonlar hariç tutulmuştur)

Lisans ve Üstü Mezunu Adayların En Çok Başvuru Yaptıkları Bölümler

Lisans ve Üstü Mezunu Adayların En Çok Başvuru Yaptıkları Sektörler

Lisans ve Üstü Mezunu Adayların Ücret Beklentisi

 

 

 

İLGİLİ HABERLER