Türkiye’nin yurtdışı muhabbet rakamları nasıl?

 

Türk Telekom milletlerarası görüşmelere ilişkin verileri açıkladı. Türk Telekom verilerine göre 2012’nin ilk 6 ayında milletlerarası görüşmeler her ay daha da yükselerek artış gösterdi. Türkiye’den yurtdışına yapılan aramalar, bu yılın Haziran ayı sonunda Ocak ayına göre %17 oranında arttı. İşte Türkiye’nin yurtdışı muhabbet rakamları… Türkiye 2012’nin ilk altı ayında, Almanya’yı 9 milyon, Fransa’yı 1,9 milyon, Bulgaristan’ı 1,8 milyon, İngiltere’yi 1,5 milyon, ABD’yi 1,3 milyon, Rusya’yı 1 milyon, İran’ı 845 bin, Azerbaycan’ı ise 801 bin kez aradı. Türkiye’den yurtdışına yapılan aramalarda en çok arama yapan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Muğla, Kayseri ve Konya oldu. İstanbul’un Avrupa yakasında oturanlar, Anadolu yakasında oturanlara göre yurtdışını iki kat daha fazla aradı. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya en çok Almanya’yı, Bursa Bulgaristan’ı, Muğla ise en çok İngiltere’yi arıyor. Yurtdışını en az arayan iller ise azalan sıraya göre; Ağrı, Gümüşhane, Iğdır, Siirt, Bayburt, Bitlis, Muş, Hakkâri, Ardahan ve Kilis.
Türkiye’den en çok aranan 10 ülkenin sıralaması şöyle (Arama sayısına göre)
Almanya-9 milyon 133 bin
Fransa-1 milyon 898 bin
Bulgaristan-1 milyon 824 bin
İngiltere-1 milyon 578 bin
ABD-1 milyon 298 bin
Hollanda-1 milyon 253 bin
Rusya-1 milyon 43 bin
İran-845 bin
Azerbaycan-801 bin
İsviçre-768 bin
 


En uzun Özbekistan ile konuştuk
Arama başına en uzun süre konuşulan ülkeler ele alındığında ortaya ilginç rakamlar çıkıyor. Türkiye’den yurtdışına yapılan aramalarda ortalama konuşma süresi (arama başına)  en yüksek 10 ülke sıralamasında Özbekistan, Kanada, ABD, Kırgızistan, Japonya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Karadağ, Macaristan, Singapur ve İngiltere ön plana çıkıyor. Türk Telekom verilerine göre 2012 yılının ilk altı ayında Türkiye’de en çok milletlerarası arama yapan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Muğla, Kayseri ve Konya oldu.
 

En konuşkan Tekirdağ, Muğla kısa kesiyor
Türkiye’den yurtdışını en çok arayan 10 il baz alındığında, görüşme başına konuşma süreleri de ilginç sonuçlar gösteriyor. Bir aramada ortalama görüşme süresi bakımından Tekirdağ birinci sırada yer alıyor. Tekirdağlılar görüşme başına ortalama 11 dakika 48 saniye konuşurken, Manisalılar 10 dakika 46 saniye ile ikinci, Kırklarelililer ise 9 dakika 46 saniye ile üçüncü sırada geliyor.

 

İLGİLİ HABERLER