Türkiye’de her ay 39 milyondan fazla kişi Facebook’u ziyaret ediyor

Facebook 2015 ikinci çeyrek küresel ve yerel kullanıcı istatistikerini açıkladı. En güncel verilere göre 2015’in ikinci çeyreğinden itibaren Türkiye’de her ay 39 milyondan fazla kişi Facebook’u ziyaret etti ve bu kişilerin yüzde 85’inden fazlası bunu mobil cihazları aracılığıyla yaptı. Facebook’un Türkiye’deki günlük aktif kullanıcı sayısı ise 26 milyona ulaştı ve bu kişilerin neredeyse yüzde 85’i Facebook’a her gün geri geldi.
 
Facebook ürün yöneticilerinden oluşan bir ekip yakın zamanda Türkiye’ye geldi ve çeşitli yerel girişimcileri ve işbirlikçilerini ziyaret etti. Ürünlerin iyileştirilmesine ve dünyayı daha da bağlantılı hale getirmeye devam etmek için sahaya inmeye hayati önem veren Facebook ekibi; ödeme sistemleri, e-faturalama, oyun, akıllı evler ve seyahat gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren startuplar, çözüm ortakları, kuluçka merkezleri ve girişim şirketleri ile çeşitli toplantılar yaptı ve ürün gelişimi ve örnek çalışmalar ile ilgili tavsiyelerini paylaştı.
 
Türkiye’yi ziyaret eden ekipte yer alan Facebook Ürün Yöneticisi Zack Hendlin, “Facebook tam anlamıyla bir ortaklık şirketi ve bu yüzden düzenli olarak dünyanın dört bir yanında bulunan işbirlikçilerimiz ile bir araya geliyoruz. Türkiye hızla büyüyen, ilham verici bir ekosisteme sahip. Ziyaretimiz süresince girişimciler ile fikir alışverişinde bulunduk ve nasıl daha iyi ürünler geliştirebiliriz konusunda önerilerini dinledik. Bu süre boyunca çok şey öğrendik; dünyayı daha açık ve birbirine bağlantılı hale getiren ürünler geliştirmeye devam etmek için de sabırsızlanıyoruz” dedi.  
 
2015 İkinci Çeyrek Facebook Kullanım İstatistikleri:
Facebook kullanıcı sayısı ve etkileşimi büyümeye devam ediyor:

– Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki günlük aktif Facebook kullanıcı sayısı yıllık yüzde 17 artış göstererek 968 milyona ulaştı. Artık aylık aktif kullanıcıların yüzde 65’i aynı zamanda günlük aktif Facebook kullanıcısı.

– Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki günlük aktif mobil Facebook kullanıcı sayısı yıllık yüzde 29 artış göstererek ortalama 844 milyona ulaştı.

– 30 Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki aylık aktif Facebook kullanıcı sayısı yıllık yüzde 13 artış göstererek 1,49 milyara ulaştı. Bu rakam, 3 milyar olan dünya internet nüfusunun yarısı anlamına geliyor. 

– 30 Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki aylık aktif mobil kullanıcı sayısı yıllık yüzde 23 artış göstererek ortalama 1,31 milyar kişiye ulaştı.

– İnsanlar Facebook, Messenger ve Instagram’da toplamda günde ortalama 46 dakika zaman geçiriyorlar.

– Facebook kullanıcılarının yüzde 65’i Facebook’a her gün geri geliyor.

– Türkiye: 2015 İkinci Çeyrek Facebook Kullanım İstatistikleri:

– Türkiye’de 39 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısı var.

Türkiye’de neredeyse her iki kişiden biri Facebook’ta.
·         e-marketer’a göre Türkiye’de internet olan insanların sayısı 44 milyonun üzerinde. Bu, Türkiye’de internet olan insanların  yüzde 88’inden fazlasının Facebook’ta olduğu anlamına geliyor.

·         Türkiye’de insanların yüzde 65’i her gün Facebook’a geri geliyor. Her ay ve her gün geri gelenlerin yüzde 85’i bunu mobil üzerinden yapıyor.

İLGİLİ HABERLER