Türkiye’de halkın yüzde 60’ı iklim değişikliğinden endişeli

İklim Haber ve KONDA’nın Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019 adlı araştırması yayımlandı. Araştırmaya göre Türkiye’deki her 10 kişiden 6’sı iklim değişikliğinden endişeleniyor. Her iki kişiden biri de iklim krizinin etkilerini yaşadığını belirtiyor. Üniversitelilerde farkındalık daha yüksek olurken iklim değişikliği ve afetlerin etkisini hissetmediğini söyleyenlerin cevabı “İklim değişikliğinin ne olduğunu bilmiyorum” yönünde…

Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık etkilerini üretim zincirinden toplumsal yaşama kadar hayatın her alanında oldukça fazla göstermeye başladı. Dünyada sel, hortum, kuraklık ve orman yangınları gibi doğal afetlerin gerçekleşme sıklığı artarken Türkiye de bu olaylardan en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor. Bu çerçevede İklim Haber ve KONDA 29 ilde 2 bin 745 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşerek Türkiye’deki iklim değişikliği algısını araştırdı.

Her 10 kişiden 6’sı iklim değişikliğinden endişeli

Araştırma “İklim değişikliği konusunda endişeli misiniz? Ne kadar endişelisiniz?” sorusuna verilen cevaplar Türkiye’de her 10 kişiden en az altısının iklim değişikliğinden endişelendiğini gösterdi. Bu soruya ek olarak bu sene aynı zamanda Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerinin görülüp görülmediğine veya ne zaman görüleceğine dair bir soru da soruldu. Bu sorunun yanıtlarına göre, toplumun yarısı iklim değişikliğinin şimdi yaşandığını düşünüyor. Türkiye’de her iki kişiden biri “iklim değişikliğinin etkilerini şimdiden hissediyoruz” diyor.

İklim değişikliği yüzünden afetler arttı

İklim değişikliğiyle kuraklık, sel, orman yangını gibi aşırı hava  olayları kaynaklı afetler arasında önemli bir ilişki bulunuyor. Araştırmaya göre Türkiye’de toplumun büyük çoğunluğu aynı zamanda sel ve kuraklık gibi afetlerin arttığını ve bu afetlerin nedeninin iklim krizi olduğunu düşünüyor. Toplumun yüzde 71’i iklim değişikliğine bağlı afetlerin arttığını ve son yıllarda yaşanan sel, kuraklık, aşırı sıcaklık gibi düzensiz hava olaylarında iklim değişikliğinin büyük rolünün olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların yüzde 23’üne göre iklim olaylarında değişim yok

Araştırmaya katılanların yüzde 23’ü ise iklim olaylarında bir değişim göremediğini aktarıyor. İklim değişikli konusunda endişeli olmayanların ve etkilerini gözlemleyemediğini söyleyenlerin büyük bölümü ise “Endişeli değilim çünkü iklim değişikliğinin ne olduğunu bilmiyorum” yanıtını veriyor.

Düzensiz hava koşulları iklim değişikliğini ne yönde etkiliyor?

Türkiye’de yaşanan düzensiz hava olaylarında iklim değişikliğinin rolü olduğunu düşünenler en fazla İYİ Parti ve ardından HDP seçmenleri oldu. İYİ Parti’ye oy verenlerin yüzde 81’i, HDP’ye oy verenlerin yüzde 80’i iklim değişikliğinin rolü olduğunu düşünüyor. AKP’ye oy verenlerin 43’ü ve CHP’ye oy verenlerin yüzde 58’i iklim değişikliğinin Türkiye’de etkilerini günlük yaşamında hissettiğini belirtirken, HDP’lilerde bu oran yüzde 70’e çıkıyor, MHP’lilerde yüzde 40’a düşüyor.

“Hükümet yeterli çabayı göstermiyor” diyenlerin oran yüzde 55

Eğitim seviyesi, çalışma durumu, yaş ve dinsel duyarlılık farklılıkları bu konuda görüş ayrılığına sebep olmuyor. Katılımcılar “Türkiye’de hükümet iklim değişikliğini azaltmak için yeterli çabayı gösteriyor mu?” sorusuna ise yüzde 55 oranında “hayır”, yüzde 29 oranında “biraz” yanıtı verdi.

Çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER