Türkiye’de göç hareketi yavaşlıyor, halk kendi iline yatırım yapıyor

 

Keller Williams’ın Türkiye, 2015 yılı konut satışları istatistikleri üzerinden Türkiye’deki göç ve yatırımları değerlendirdi.

Yüzde 10.6’nın iyi bir büyüme rakamı olduğunu söyleyen Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, metropollere göçün azaldığına da dikkat çekti. Erol “Bursa, Mersin, Kocaeli, Şanlıurfa, Eskişehir, Adana, Ankara gibi Anadolu’daki birçok ilimizde Türkiye genelinden daha fazla bir büyüme görebiliyoruz. Bu bize büyük oranda göç hareketinin yavaşladığı Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan 2015 yılı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, konuyla ilgili: “Bunun önemli sebeplerinden bir tanesi enflasyonist bir ortamda ve son yıllarda siyasi ve coğrafi olarak zor bir dönem geçiren Türkiye’de yatırımcı finans piyasaları döviz gibi yatırım araçlarından çok daha geleneksel ve sağlam bir yatırım aracı olan gayrimenkule ilgisini devam ettirdi” diye konuştu. İstanbul dışındaki illerde yaşanan büyümeye de dikkat çeken Erol şunları söyledi: “ Bu sene için ilginç olan bir veri de, Bursa, Mersin, Kocaeli, Şanlıurfa, Eskişehir, Adana, Ankara gibi Anadolu’daki birçok ilimizde Türkiye genelinden daha fazla bir büyüme görebiliyoruz. Bunun yanı sıra 239 bin 767 satış ile İstanbul Türkiye genelinde en çok konutun satıldığı il olmasına rağmen az evvel saydığım iller de Tekirdağ, Trabzon, Gaziantep, Kayseri dahil olmak üzere bütün bu illerde büyüme olarak İstanbul’u geçmiş vaziyette. Bu bize büyük oranda göç hareketinin yavaşladığı Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor. Bunu uzun solukta hem ekonomik hem de sektörel anlamda iyi bir işaret olarak yorumluyorum dedi.” 

İLGİLİ HABERLER