AİHM: Büyük şirketler tepki ve eleştiriye daha açık olmalı

Ensar Vakfı geçtiğimiz yıl cinsel istismar konusuyla gündeme gelmiş, kurumun sponsorları arasında yer alan Turkcell de yaptığı sponsorluk sebebiyle sosyal medyada eleştirilerin hedefi olmuştu. O dönem şirket hakkında sosyal medyada paylaşımda bulunan 124 kişiye “ticari itibarlarını zedeledikleri” gerekçesiyle tazminat davası açmıştı. Her davalıdan 10 bin TL manevi tazminat talep eden Turkcell, çıkan emsal kararla açtığı davaları kaybetti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi’nde görülen duruşmada, davayla ilgili emsal karar çıktı. Turkcell’in tazminat talebi reddedilirken, atılan tweetler ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildi.

AİHM: Büyük şirketler tepki ve eleştiriye daha açık olmalı!

Mahkemenin kararını değerlendiren davalı tarafın avukatı Cevat Kazma, kamu vicdanını derinden yaralayan bir olayda kişilerin kendi düşüncelerini ifade etmesinin engellenmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin son zamanlarda aldığı kararları işaret eden Cevat Kazma “AİHM, halka açık ve herkes tarafından bilinen şirketlerin eleştiri ve tepkilere daha açık olması gerektiği yönünde kararlar alıyor. Türkiye’deki markaların bu durumu benimsemesi gerekiyor” yorumunda bulundu.

İLGİLİ HABERLER