Turizmin yol haritası İstanbul’da çizildi!

TurizmTrend.com ve Genç Turizmciler Derneği tarafından gerçekleştirilen “Turizm Trendleri Zirvesi” Serdar Kuzuloğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında bir araya gelmesi zor olan isimlerin, bu zirve ile bir araya gelmesinin önemini vurgulayarak, turizm sektörünün Türkiye için çok önemli bir lokomotif sektör olduğunu belirtti. Turizm için yeni bir yaklaşım oluşturulması gerektiğini söyleyen Kuzuloğlu, ödenen konaklama ücretleri içerisinde yer alan havuz, spa vb. gibi birimlerin yanı sıra otel hizmet teknolojilerinin de güçlendirilerek fiyatların buna göre belirlenmesi gerektiğini, teknoloji kullanıcılarının hızla artış gösterdiğini ve artık seyahatlerde konfor olarak buna da oldukça önem verdiklerini vurguladı. 
Turizm artık gençlerde!
Zirvenin açılış konuşmasını yapan Genç Turizmciler Derneği Başkanı Bulut Bağcı, bu zirveye gösterilen katılım ve tarafsız ilgi için herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. Her kesimden ve her sektörden destek gördüklerini belirterek, “Bugün burada Trabzon’dan, Urfa’dan, Diyarbakır’dan, Mardin’den, Çorum’dan, Rusya’dan ve hatta Libya’dan konuklarımız var” dedi. Turizm sektörünün şu an hali hazırdaki istihdamına değinerek, sektörde çalışanların çoğunluğunun yaş ortalamasının 30-35 arası olduğunu vurguladı. Şu an doğrudan aktif çalışan sayısının 1 milyon 200 bin civarında olduğunu, ortalama bir çalışanın 3 kişilik bir aileyi geçindirdiği düşünülürse sektörün büyüklüğünün önemini belirtti. Her yıl ortalama 100 bin öğrencinin turizm alanında eğitim aldığını söyleyen Bağcı, “Bu tablo sektörün geleceğinin, dinamizminin en önemli göstergesidir. Bu sebeple dünü bugünü değil geleceği konuşmalıyız. Hedefimiz 23 milyar dolar olan turizm gelirini Cumhuriyetimizin 100. yılında 73 milyar dolara taşımaktır.” dedi. Bunun ancak şimdilerde 2030’ları konuşarak, yol haritasını çıkartıp, sektöre dünya ile paralel tüm teknolojik alt yapıyı uygulamakla olacağını söyledi. Bu hedefe Türkiye’de sağlık, kültür, kongre, gençlik ve spor turizmini güçlendirerek ulaşılabileceğini belirtti.
Turizm meraka dayalı  
Turizm Trendleri Zirvesi’nin konukları arasında yer alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, böyle bir zirveye CHP tarihinde katılım gösteren ilk başkan olduğunu belirterek sektörün Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti. Dünyanın hızlı değiştiğini ve bu değişime ayak uydurmak gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Merak önemli bir güçtür ve turizm temelde meraka dayalıdır.  Baktığımız zaman büyük keşifler merakla başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti küçük bir ülke olmadığı gibi, sorunları çözmek için sadece politikacılar, bürokratlar yeterli değildir. Sektörün çalışanları, yöneticileri ve uzmanları ile bir araya gelerek sorunun birlikte değerlendirilmesi gerekir. Çözüme böyle ulaşılır” dedi.
10 yıl sonra ayakta alkışlanacaklar
Zirvenin ikinci bölüm açılışını yapan Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Türk Turizm sektörünün genç girişimcilerini bir 10 yıl sonra ayakta alkışlayacağımıza inanıyorum ve bu zirvenin bunun en iyi adımlarından biri olduğunu düşünüyorum” dedi. Bu kadar nitelikli ve çeşitli katılımcının desteğini görmenin kendisini oldukça umutlandırdığını vurgulayan Günay “Türkiye’de bundan sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı, modere eden konumda durarak turizmi her yönüyle destekleyen, denetleyen, kalitesini en yüksek tutmaya çalışan  kurum olarak varolacaktır.  Bu sene de Türkiye adına aldığımız 2 ödülde bunun en iyi göstergesi olmuştur. Beni gururlandıran bu iki ödülün biri Tripadvisor tarafından Gaziantep Zeugma Müzesi’ne verilen “Mükemmellik” ödülüdür. Bunun bizim açımızdan önemli olmasının nedeni teknolojiye olan yaklaşımımızın da geliştiğini ve dünya standardını yakaladığımızı görmektir. Diğeri ise Portekiz’de yapılan Dünya Seyahat Ödülleri (World Travel Awards 2012) yarışmasında Turizm Oskarları olarak kabul edilen ödüle layık görülmemizdir. Yarışma kapsamında ödüle layık görülen tek kamu kurumu Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı olmuştur. Bu ödülü almamızda emeği olan tüm ekip ve sektör arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.   

İLGİLİ HABERLER