Tesla “out”, Apple “in”!

Pandemi sürecinin tüm dünyaya verdiği “sürdürülebilirlik” dersiyle birlikte, tüketicilerin hassasiyeti de bu doğrultuda gelişti. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da elektrikli otomobil piyasası büyük bir ivmeyle büyümeye devam ediyor. Büyüyen bu pazara elbette yeni oyuncuların dahil olmak istemesi de kaçınılmaz… Reuters’ın haberine göre, Apple 2024’te bireysel kullanım için otomobil üretmeyi planlıyor. Üretilecek araçta Apple’ın kendi batarya teknolojisi kullanılacak. Apple’ın hisseleri haber sonrasında hızlı bir şekilde pozitife dönerken Tesla’nın hisseleri de neredeyse yüzde 6,7 düştü…

Avrupa Birliği Komisyonu daha önce yayımladığı bir çalışmasında 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini belirtmişti. Rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson’ın “yeşil devrim” olarak adlandırdığı plan kapsamındaysa 2050’ye kadar karbon salınımını net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030’dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasaklayacağını açıklamıştı.

Uber ise yaptığı bir açıklamada, uygulamadaki tüm araçların 2040’a kadar elektrikli olacağını duyurmuştu. Sürücülere elektrikli araçlara geçmeleri için 2025 yılına kadar 800 milyon dolar değerinde yardım yapılacağını belirten şirket, yardımların bir kısmının araç alımlarında indirimler ya da kiralama kolaylığı şeklinde olacağını söylemişti.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc. de küresel otomotiv sektöründeki zayıf satışlara karşın 2020’de 500 bin otomobil teslim etme hedefi olduğunu belirtiyor.

Görünen o ki “yeşil devrim” her geçen gün daha da kızışacak bir rekabete öncülük ediyor. Peki Avrupalı’nın yeni arabası elektrikli olacaksa sebebi “çevre” mi? Okumak için TIKLAYINIZ!

İLGİLİ HABERLER